premier Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Premier Morawiecki: Mamy zielone światło od KE na pomoc przedsiębiorcom

– Dzisiaj otrzymaliśmy z KE zielone światło na zaangażowanie naszych środków krajowych – powiedział Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Byliśmy na to gotowi od dawna. Ale teraz, gdy ta zgoda do nas dotarła, uruchamiamy Tarczę 2.0 – Tarczę Branżową. To co najmniej 35 mld zł.

Ta pomoc, jak zapowiedział premier, będzie przeznaczona dla branż szczególnie dotkniętych kryzysem z powodu pandemii i wprowadzonych obostrzeń.
– To instrumenty, które mają kompensować koszty, a także być zastrzykiem finansowym – wyjaśnił premier. – Ta kwota może uratować wielu przedsiębiorców i kolejne miejsca pracy.

3 mld zł otrzymają mikrofirmy w kategorii do dziewięciu pracowników. Kolejne 7-8 mld zł małe firmy zatrudniające od 9 do 49 osób, a firmy średnie i większe – kolejne 20 mld zł.

Środki mają być przekazywane przedsiębiorcom bardzo szybko, bo brak szybkiej reakcji na kryzys może wywołać bardzo negatywne konsekwencje na rynku pracy. Premier przypomniał też, że w ramach pierwszej Tarczy rząd przekazał ponad 150 mld zł dla firm, w tym 60,8 mld zł bezpośrednio z Tarczy Finansowej PFR.

Wszystkie pieniądze, które zostaną przekazane, są efektem uszczelnienia systemu podatkowego i naprawy finansów publicznych. Premier powiedział też o specjalnej Tarczy dla gmin i powiatów, które są zagrożone obostrzeniami związanymi z koronawirusem. Chodzi tu głównie o gminy z południa Polski, których dochody z zimowej turystyki spadły do zera z powodu zakazu wyjazdów i działalności hoteli.

Mateusz Morawiecki przypomniał też, że podstawowym celem jaki przyświecał rządowi przy konstruowaniu tarcz, była ochrona miejsc pracy.
– Skuteczna walka z bezrobociem była dla nas podstawowym wyznacznikiem – podkreślił. – Trzeci kwartał 2020 r. pokazał, że potrafiliśmy stworzyć setki dodatkowych miejsc pracy. Potrzebujemy zakończyć ten rok z dużym światłem nadziei i coraz wyraźniej je widać.

Cel, zdaniem premiera, udało się osiągnąć, bo według prognoz KE, MFW, Tarcze Finansowe ochroniły miejsca pracy.
– Widać to w danych – zwrócił uwagę. – Mamy 2. najniższe bezrobocie w UE. Dziś, wg prognoz, mamy szansę powrócić pod koniec przyszłego roku lub na początku kolejnego do stanu gospodarczego sprzed pandemii. Dzięki wysiłkowi setek tysięcy osób, mamy dzisiaj stan gospodarki, który pozwala nam na odrobinę optymizmu, wchodząc w 2021 rok.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze