Szymon Szynkowski vel Sęk: prezydent Jaśkowiak wspiera nauczycieli, dlaczego nie wsparł pracowników socjalnych?

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę na wsparcie nauczycieli przez prezydenta Jaśkowiaka. Jego zdaniem prezydent powinien zadbać o pracowników socjalnych, którzy już rok temu walczyli o podwyżki.

Minister na swoim profilu FB przypomniał artykuł z Głosu Wielkopolskiego sprzed roku o proteście pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy socjalni walczyli wówczas o wyższe płace i mieli żal do prezydenta, że nawet nie spotkał się z nimi, by o tym porozmawiać.

“Prezydent Poznania na różne sposoby wspiera strajk nauczycieli” – skomentował minister. – “Szkoda, że nie dba tak “o godność” własnych pracowników socjalnych poznańskiego MOPR, którzy zarabiają niekiedy mniej niż ich własni klienci. Też powinni zacząć strajk i przestać nieść pomoc socjalną?”.

Warto dodać, że ówczesny protest pracowników socjalnych w Poznaniu bezpośrednio był spowodowany obniżką nagród dla pracowników, o której zadecydował prezydent. Jednak był on też częścią Czarnego Tygodnia, ogólnopolskiej akcji walki pracowników socjalnych o wyższe wynagrodzenia, lepsze warunki pracy i regularne podwyżki, tych bowiem w tej branży od wielu lat nie było. Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przekazała wówczas propozycje zmian ustawowych dotyczących tego zawodu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Niestety, bez efektu. Pracownicy socjalni dostali jedynie takie podwyżki, jakie sobie wywalczyli w samorządach – w Poznaniu to średnio 200 zł – a o zmianach w ustawie nadal mogą tylko pomarzyć. Raczej nie z winy prezydenta Jaśkowiaka.

Warto też pamiętać o tym, że pan minister był także poznańskim radnym w latach 2006-2015. Problemy miasta, w tym także wynagrodzeń pracowników socjalnych będących na garnuszku samorządu, nie powinny mu być obce. Ale w 2015 roku, czyli w ostatnim roku pełnienia przez pana ministra funkcji radnego, przy uchwalaniu budżetu Poznania to ówczesny radny Tomasz Lewandowski z SLD, nie Szymon Szynkowski vel Sęk zgłosił poprawkę uwzględniającą podwyżki dla pracowników MPR i sektora kultury. W głosowaniu poprawka, niestety, przepadła. Jedynie dzięki autopoprawce prezydenta niewielkie podwyżki otrzymali pracownicy kultury…

Lilia Łada, fot. archiwum

Dodaj komentarz

avatar