Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego pomogą w walce z koronawirusem

wojewoda Łukasz Mikołajczyk fot. WUW

W piątek 13 marca wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał porozumienie z rektorem Uniwersytetu Medycznego, w ramach którego studenci medycyny – wolontariusze – będą wspierać działalność szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Teraz wojewoda Łukasz Mikołajczyk może skierować studentów  IV, V i VI roku jako wolontariuszy do pracy w podmiotach leczniczych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa pacjentów w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowaniem na chorobę zakaźną COVID-19.

– Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie rektora Uniwersytetu Medycznego w tym trudnym dla nas wszystkich czasie – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. – Studenci będą wspierać m.in. wstępną segregację chorych. Bardzo cenna jest deklaracja rektora dotycząca możliwości wykonywania badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa. Ta pomoc pozwoli nam przyspieszyć działania związane z badaniem próbek pobranych od osób będących w kwarantannie. To dla nas kluczowe, aby na tym wstępnym etapie zapobiegać niebezpieczeństwu. Dziękuję bardzo wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy dziś są naszymi bohaterami, i którzy swoją postawą czynią wielkie rzeczy.

Profesor Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego, zadeklarował wojewodzie kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej wsparcie w zakresie badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa w laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Jesteśmy przygotowani do realizacji badań. Mamy odpowiedni sprzęt i kadrę specjalistyczną do przeprowadzenia badań. W razie potrzeby możemy wprowadzić zmianowy system pracy, co spowoduje, że będziemy mogli tygodniowo przebadać do tysiąca przypadków – mówi rektor prof. Andrzej Tykarski.

Profesor zadeklarował też pełne wsparcie szpitali klinicznych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego dla działań na rzecz walki z koronawirusem.

WUW, el

Podziel się: