Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznańskie Dni Rodziny na placu Wolności. “Przed nami 17 dni pełnych atrakcji dla całych rodzin”

Warsztaty, zabawy, spektakl teatralny i koncert grupy Enej – już dziesiąty raz zaprasza wszystkich mieszkańców miasta na Poznańskie Dni Rodziny. Początek w niedzielę 15 maja na placu Wolności.

– Przed nami 17 dni pełnych atrakcji dla całych rodzin – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Cieszymy się, że po pandemicznej przerwie możemy zaprosić wszystkich do wspólnego świętowania i spędzania razem czasu. Program jest bardzo bogaty, każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Festyn na placu Wolności

Niedzielne warsztaty i imprezy zaczną się o godz. 15.00. Dla najmłodszych Teatr Blum przygotował spektakl “Piosenki na niepogodę”, a dla nieco starszych zaśpiewa Daria Udovyczenko, 17-letnia piosenkarka z Ukrainy, zwyciężczyni wielu konkursów muzycznych, a później Bartosz Kuczyk. Profesor Śledź i UkuPolaLele – czyli Przemysław Śledź i dziewięcioletnia Pola – pokażą wszystkie zalety i sekrety ukulele. Będzie można wziąć udział w warsztatach z tworzenia kwietnych kul, robienia ekotorby na zakupy z t-shirta i firankowych woreczków na owoce czy warzywa, a także spróbować malowania na mleku i robienia własnych soli do kąpieli.

Będą też warsztaty gości z Ukrainy: muzyczne Oksany Tymoszenko, sztuki ludowej Niny Burnewicz, a Margo Pugaczenko pokaże, jak upiąć szalik, by zrobić z niego tradycyjne nakrycie głowy.

Chętni będą mogli spróbować swoich sił w budowie domków i poideł dla owadów, drużynowym rysowaniu na tablicy i wyścigach ludzików LEGO – a później pokrzepić się czymś na stoiskach gastronomicznych. O godz. 18.30 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Enej.

Warsztaty, spotkania i pikniki przez dwa tygodnie

Impreza na placu Wolności to dopiero początek atrakcji Poznańskich Dni Rodziny trwających przez dwa tygodnie. Na chętnych czekają liczne spektakle teatralne i taneczne, czytanie bajek, koncerty, warsztaty i spotkania dla rodziców, a także wydarzenia dla seniorów, festyny i pikniki rodzinne, archeologiczne zabawy na powietrzu i animacje w ogrodzie zoologicznym. Wiele atrakcji przygotowała Biblioteka Raczyńskich: zabawy logopedyczne i sensoryczne, przechadzki z przewodnikiem, spotkanie integracyjne seniorów i dzieci, warsztaty florystyczne, plastyczne, a także z robotyki i programowania. Większość wydarzeń jest bezpłatna, ale na część trzeba się zapisać, bo może zabraknąć miejsc.

16 maja na przykład Centrum Inicjatyw Rodzinnych zaprasza rodziców na sesję coachingową z trenerką Agnieszką Awzan-Spychalską (obowiązują zapisy na FB CIR). Seniorzy natomiast tego samego dnia podczas spaceru cyfrowego będą mieli okazję poznać i nauczyć się korzystania z biletomatów PKP i MPK, paczkomatu oraz samoobsługowej kasy w sklepie (zapisy pod numerem telefonu 61 842 35 09).

17 maja Biblioteka Raczyńskich, filia naramowicka przy ul. Rubież 14A/37, zaprasza dorosłych, seniorów i dzieci na zajęcia plastyczne, czyli rodzinną wizytę w Dolinie Muminków. Tu także obowiązują zapisy. 18 maja Centrum Szyfrów Enigma (Św. Marcin 78) organizuje spacery po świętomarcińskim fyrtlu prowadzone przez łowców dźwięków – tu także trzeba się zapisać. 19 maja Galeria Posnania zaprasza seniorów na zajęcia gimnastyki wodnej (bilet w cenie 10 zł, zapisy pod numerem telefonu 601 283 794).

20 maja Muzeum Historii ZOO i Lwa w Starym Zoo zaprasza na bezpłatne zwiedzanie rodziny z dziećmi w wieku 5+ (zapisy pod numerem telefonu: 618 733 975). 21 maja Galeria Miejska Arsenał przygotowała “Zielnik międzykulturowy”, czyli warsztaty rodzinne, podczas których będzie można poszukać ciekawych roślin użytkowych, także tych pochodzących z innych krajów. Uczestnikom będzie towarzyszył tłumacz j. ukraińskiego i rosyjskiego. 22 maja poznaniacy w każdym wieku będą mogli bawić się od godziny 12.00 do 18.00 na festynie rodzinnym “Bądźmy razem” organizowanym przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Festyn odbędzie się na placu św. Marka na MTP od strony ulicy Głogowskiej 14.

Kiermasz rodzinny i Dzień Dziecka

25 maja na placu Kolegiackim w godz. 13.00 – 18.00 będzie się odbywał rodzinny kiermasz organizowany przez Pracownię Ekonomii Społecznej “ładne rzeczy”. Będzie można tam kupić unikalne przedmioty, a równocześnie wesprzeć osoby, które potrzebują pomocy. 28 maja od godz. 9.00 do 13.00 POSUM zaprasza na Białą Sobotę, a 31 maja o godz. 16.30 rozpocznie się konferencja na temat opieki i wychowania dzieci organizowana we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

Poznańskie Dni Rodziny zakończą 1 czerwca radosne obchody Dnia Dziecka, gdzie także nie zabraknie atrakcji – wszystkie szczegóły będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Poznańskich Dni Rodziny oraz profilu na Facebooku.

Strona głównaLifestylePoznańskie Dni Rodziny na placu Wolności. "Przed nami 17 dni pełnych atrakcji...