Miasto Poznań panorama Fot. Sławek Wąchała

Poznań zwycięzcą Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego

Stolica Wielkopolski okazała się najlepsza w swojej kategorii – a warto dodać, że ten ranking jest jedynym zestawieniem, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego i które bierze pod uwagę wyłącznie wskaźniki ekonomiczne.

Czwartą edycję rankingu przygotowali badacze z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Pod uwagę brano siedem kwestii: udział dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach, relację zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Naukowcy zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi przez wszystkie gminy w Polsce, korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wyłonili zwycięzców w pięciu kategoriach.

Poznań okazał się najlepszy w kategorii miast na prawach powiatu – wyprzedził m.in. takie miasta jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice. W kategorii powiatów ziemskich zwyciężył powiat wrocławski, a najlepszą gminą miejską została Podkowa Leśna. Wśród gmin wiejskich najlepsze były Chojnice, a miejsko-wiejskich – Poddębice.

– Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, liderem rankingu jest Poznań – mówił prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przedstawiając wyniki tegorocznego rankingu. – Miasto wskoczyło na pierwsze miejsce z pozycji czwartej, którą zajmowało w 2019. Zadecydowały o tym. m.in wskaźnik dotyczący dochodów własnych oraz relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem – gratulacje dla Poznania!

W rankingu uwzględniono też wpływ pandemii na kondycję samorządów. Choć zachowano te same kryteria oceny i wskaźniki, które stosowano w ubiegłych latach, analizę uzupełniono o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie jej skutków.

– 2020 r. był czasem wielu niełatwych decyzji finansowych – przyznaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się, że nasze rozwiązania budżetowe zostały docenione przez niezależnych badaczy. To dowód na to, że czasem trudne decyzje są konieczne dla dobra miasta.

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze