Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu Armii USA

Taką informację podała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, dodając, że to bardzo ważny krok we współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych.

“To już oficjalne – Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu US Army. To bardzo ważny krok w naszej współpracy wojskowej! Wspólnie wzmocnimy bezpieczeństwo Polski i regionu” – napisała Georgette Mosbacher.

Pierwsza grupa żołnierzy zjawi się w Poznaniu jeszcze w październiku. Ich zadaniem będzie planowanie działań i sprawowanie przywództwa nad wojskami amerykańskimi w Europie. Całe dowództwo będzie liczyło około 635 osób, a część z nich rotacyjnie będzie stacjonowała właśnie w Poznaniu. Dowódcą V Korpusu US Army został generał broni John Kolasheski. Dowództwo mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky.

Jak przypomina Onet.pl, utworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu zapowiedziano już 15 sierpnia w umowie podpisanej w Warszawie przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Umowa ma ułatwić zwiększanie liczebności w Polsce wojsk USA, których docelowo ma być około 5,5 tys.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze