pamięć o żołnierzach AK fot. 12WBOT

Poznań: Żołnierze WOT pamiętają o żołnierzach AK

Choć dzieli ich czas – to łączy patriotyzm i oddanie ojczyźnie. Dlatego w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pamiętali o żyjących i zmarłych żołnierzach Armii Krajowej.

Wojska Obrony Terytorialnej i Armię Krajową dzieli czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność. Terytorialsi na swoich mundurach noszą znak „Polski Walczącej” i są spadkobiercami „kotwicy”. Dziedziczenie tradycji wynika wprost z bliskości obydwu formacji, jak również z budowy etosu Wojsk Obrony Terytorialnej na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze obu organizacji.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej oprócz tradycji Powstania Wielkopolskiego dziedziczy także tradycje polskiego podziemia z czasów II wojny światowej.

Dlatego też z okazji 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wielkopolskich kombatantów AK odwiedzili przedstawiciele Dowódcy 12WBOT by podziękować za poświecenie i zapewnić o pamięci jaką terytorialsi żywią o bohaterach i weteranach. Wyrazy uznania złożyli między innymi na ręce: gen. bryg. Jana Podhorskiego, mjr. Janusza Gundermana, kpt. Janinny Gruszczyńskiej-Jasiak, por. Jadwigi Góry oraz por. Czesławy Kowalskiej.

– Wizyta żołnierzy ze znakiem Polski Walczącej na ramieniu, przekazujących podziękowania od Dowódcy i wszystkich żołnierzy 12 WBOT sprawiła, że w oczach naszych bohaterów pojawiły się łzy wzruszenia – opowiada szer. Marcin Mrówka żołnierz 12 WBOT a jednocześnie członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i opiekun weteranów. – Byli zaskoczeni i jednocześnie dumni, że są żołnierze, którzy znają Ich dokonania bojowe i jednocześnie chcą kultywować pamięć i kontynuować tradycję Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Polskiego Państwa Podziemnego. Wysłuchaliśmy wielu godzin wspomnień, mogliśmy obejrzeć pamiętnik pisany przez majora Gundermana w trakcie powstania i obejrzeliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Żołnierze uporządkowali także 563 mogiły żołnierzy AK znajdujące się na cmentarzu poznańskim na Junikowie.

12WBOT, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze