Poznań: Zmiany w organizacji ruchu wokół rynku Jeżyckiego. Mieszkańcy zamierzają protestować

Niedawno zmieniono organizację ruchu na Mickiewicza, przeciwko której bardzo protestowali kierowcy – a już szykuje się następna zmiana na Jeżycach. Tym razem na Kraszewskiego. Kierowcy znów zamierzają protestować.

Zmiana organizacji ruchu miałaby polegać na tym, że – jak podaje „Głos Wielkopolski” – z ulicy Kraszewskiego nie można byłoby wjeżdżać w Dąbrowskiego. Kierowcy jadący Kraszewskiego i chcący się dostać do Dąbrowskiego, musieliby najpierw skręcić w ulicę Rynek Jeżycki, z niej w Prusa i dopiero w Dąbrowskiego. Z jednej strony to dobrze: to właśnie samochody wyjeżdżające z Kraszewskiego najczęściej blokowały skomplikowane skrzyżowanie przy rynku, gdzie do Dąbrowskiego z jednej strony dochodzi ulica Kraszewskiego, a z drugiej – Kościelna i Poznańska

Ale z drugiej strony można się obawiać paraliżu na ulicach bezpośrednio przylegających do rynku, zatłoczonych przez skręcające samochody. Dodatkowo tymi ulicami odbywa się przecież dostawy towarów na rynek i do okolicznych sklepów. Kupcy z rynku Jeżyckiego, którym i tak nie jest łatwo dojechać do straganów, mieliby dodatkowo utrudnione życie.

Rada Osiedla Jeżyce propozycje przygotowane przez Miejskiego Inżyniera Ruchu zaopiniowała pozytywnie. Dodała kilka swoich zmian, które ułatwiłyby kupcom dostawy, jak koperty na Prusa i zmiana sposobu parkowania na tej ulicy. Radni uważają, że obawy mieszkańców są przesadne, że decydują tu emocje, a nie merytoryka. Nie widać na przykład żadnego logicznego uzasadnienia dla obaw przez blokowaniem ulic wokół rynku – chyba że założymy nagły wzrost natężenia ruchu w tej okolicy. Dużo gorsze dla całej okolicy było blokowanie skrzyżowania Kraszewskiego/Dąbrowskiego przez skręcające samochody. Ale dzięki nowemu rozwiązaniu ten problem akurat przestanie istnieć.

Argumentem za tym, że jak razie obawy są co najmniej przesadzone, jest fakt, że żadne zmiany nie zostaną wprowadzone przed przebudową rynku Jeżyckiego. A ta nastąpi najwcześniej w 2022 roku.Kierowcy jednak na wszelki wypadek nie zaprzestają zbierania podpisów przeciwko takiej organizacji ruchu. Mają ich już 360.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: