Winogrady tramwaj fot. UMP

Poznań: Zmiany na liniach ZTM – są dodatkowe kursy

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dodatkowe kursy autobusów na liniach miejskich i podmiejskich od 26 marca. od 30 marca zwiększy też częstotliwość kursowania tramwajów.

Mniejsza liczba kierowców i motorniczych powoduje, że nie ma w tej chwili możliwości, by przywrócić normalny rozkład jazdy sprzed pandemii koronawirusa. Mimo to 16 tramwajów rezerwy wzmocniło komunikację, a od poniedziałku (30 marca) zostanie zwiększona częstotliwość kursowania komunikacji publicznej w godzinach szczytu. Żeby było to możliwe – zostaną uruchomione wszystkie rezerwy kadrowe zachowywane dotychczas na ewentualną „czarną godzinę”.

We wtorek, 24 marca, władze państwowe zobowiązały obywateli do zachowania dodatkowych środków ostrożności, także w zakresie komunikacji zbiorowej. W autobusie czy tramwaju tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Informacje na ten temat już pojawiły się w pojazdach na liniach ZTM. Nie ma jednak możliwości, aby bezpośrednio weryfikować respektowanie tego ograniczenia. Prosimy pasażerów o odpowiedzialne korzystanie z transportu publicznego – jeśli połowa miejsc siedzących będzie zajęta, apelujemy o pozostanie na przystanku i oczekiwanie na kolejny kurs.

Miasto Poznań czyni starania, aby w tym trudnym okresie jak najbardziej sprostać wymogom stawianym przed komunikacją publiczną i na bieżąco monitoruje sytuację. Z uwagi na wysoki poziom absencji prowadzących pojazdy – także spowodowany stanem epidemii – nie ma możliwości przywrócenia roboczego rozkładu jazdy – takiego, jaki funkcjonował przed wprowadzeniem ograniczeń. Dotyczy to także linii podmiejskich realizowanych przez operatorów gminnych.

W związku z zaobserwowanymi przypadkami napełnień przekraczających określone ograniczenia, a także na podstawie sygnałów od pasażerów i informacji przekazanej od nadzoru ruchu MPK uruchomiono tzw. rezerwy czynne – w godzinach porannego szczytu dzisiaj wzmocniono dodatkowymi kursami (w niektórych przypadkach na części trasy) linie nr 1, 7, 8, 9, 16 i 19. Podobnie, podczas dzisiejszego popołudniowego szczytu komunikacyjnego oraz jutro i w piątek, wszystkie rezerwy zostaną skierowane do wzmocnienia najbardziej obciążonych linii i kursów.

Od 26 marca oprócz powyżej opisanych dodatkowe kursy będą wykonywane na liniach miejskich nr: 5, 16 i 168, natomiast na linii nr 173 najbardziej obciążone kursy obsługiwane będą autobusami przegubowymi. Dodatkowe autobusy wyjadą także na najbardziej obciążone kursy na liniach podmiejskich nr: 342, 603, 614 i 704. Dodane zostaną kursy na liniach podmiejskich nr: 716, 802, 804, 811, 813,

Zmiany w rozkładzie obowiązujące od 30 marca (poniedziałek)
– tramwaje w godzinach szczytu tj. pomiędzy godzinami 5:00 a 8:30 oraz 14:00 i 17:00 na wszystkich liniach będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością – co 12 minut, natomiast w pozostałym okresie co 20 minut;
– zawieszona zostanie linia nr 19;
– linia nr 14 zostanie przywrócona jako całodzienna;
– linia nr 15 zostanie przywrócona w godzinach szczytów komunikacyjnych.

Na liniach autobusowych będzie obowiązywał obecny układ linii ze zmianą na liniach: 174 i 191, dla których częstotliwość w godzinach szczytów będzie wynosić co około 12 minut.

Dla pozostałych linii autobusowych pojazdy pozostające w rezerwie będą wzmacniać kursy, na których podróżuje najwięcej pasażerów.

Należy pamiętać, że wprowadzenie powyższych zmian wiąże się z wykorzystaniem ostatniej rezerwowej grupy kierowców i motorniczych. Tym samym, w przypadku stwierdzenia zarażenia koronawirusem przez prowadzącego pojazd i zarządzenia kwarantanny w stosunku do części załogi, znacznie wzrasta ryzyko braku możliwości obsługi pełnej sieci komunikacyjnej.

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze