Jadwiga Emilewicz

Poznań: Zasadny, prawdziwy i konieczny – Jadwiga Emilewicz o wyroku TK w sprawie aborcji

Posłanka PiS z Poznania uważa, że to nie jest temat, na jaki powinno się dyskutować na ulicach, ale ten wyrok wydaje się zasadny, prawdziwy i konieczny. Aborcja jest jej zdaniem typowa dla totalitaryzmu.

– Ten tak zwany kompromis aborcyjny, który trwał od 23 lat, był jednym z trudniejszych wątków w zakresie stanowienia prawa, z którym mieliśmy do czynienia – tłumaczy swoje stanowisko. – Profesor Andrzej Zoll w 2001 roku powiedział, że na szczęście dyskusje o tym, kiedy zaczyna się ludzkie życie, mamy już za sobą. Miał na myśli to, że życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia. Ponieważ polska Konstytucja chroni ludzkie życie, ten wyrok wydaje się zasadny, prawdziwy i konieczny.

Co ciekawe, sam profesor Zoll powiedział wczoraj Wirtualnej Polsce, że co do idei jak najbardziej popiera wyrok, ale jego zdaniem jest on pozbawiony podstawy konstytucyjnej i powiększa chaos prawny. Profesor przypomina, że prezes Przyłębska została wybrana przez prezydenta Dudę niezgodnie z Konstytucją, a orzekający w nim nie mają do tego prawa.

Jadwiga Emilewicz nie chciała komentować manifestacji, które miały miejsce po tym wyroku na ulicach wielu polskich miast, ponieważ ich nie widziała. Podkreśliła jednak, że uważa ten temat za delikatny i trudny, więc nie powinno się o nim prowadzić dyskusji na ulicach.
– Kiedy słyszę, że po wczorajszym orzeczeniu w wielu miejscach w Polsce palone są znicze i puszczana jest piosenka “Głos ciszy”, to zastanawiam się, czy ci, którzy protestują i używają tego typu motywu muzycznego, zdają sobie sprawę z paradoksu, w jakim stawiają słuchaczy – mówiła. – Bo w tym przypadku głos milczących to jest głos tych, którzy nie mogą się urodzić, bo prawo dopuszcza aborcję eugeniczną. Przypomnę, że w XX wieku takie praktyki są znane z historii, do której nie chcielibyśmy wracać: historii totalitarnej.

Posłanka podkreśla jednak, że za tym wyrokiem powinna pójść inicjatywa poselska zwiększonego wsparcia dla wszystkich tych rodzin, w których urodzą się niepełnosprawne dzieci. Zapowiedziała, że będzie wspierać to rozwiązanie.
– W ślad za tą decyzją, jestem przekonana, że będzie inicjatywa poselska, która da szersze możliwości wsparcia takich rodzin i takim matek w przeprowadzeniu ciąży szczęśliwie do końca, prowadzeniu wszystkich niezbędnych badań, a następnie wychowywaniem tego dziecka i zajmowanie się takimi dziećmi – powiedziała. – Bo tak naprawdę na tym polega człowieczeństwo.

Jadwiga Emilewicz powiedziała też, że przed wprowadzeniem zakazu aborcji akceptacja tego procesu wynosiła 90 proc. Wraz z wprowadzenie normy prawnej, która limitowała aborcję i uświadamiała, że to pozbawienie życia, akceptacja dla tego zabiegu spadła do dwudziestu kilku procent.
– Pedagogika prawa się wykonała – podsumowała posłanka. – Chciałabym, żebyśmy to sobie uświadomili, że to zdobycz prawna i rzecz wyjątkowa, że słabi są elementem wspólnoty. Ci, którzy nie mają głosu, nie są tego głosu pozbawiani.

Lilia Łada

3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze