Poznań: Zanim wybierzesz się na test na koronawirusa – zarejestruj się!

drive thru 5 fot. WBOT
Wiele osób tego mnie robi, a to wydłuża procedurę w punktach pobrań i jest głównym powodem tworzenia się kolejek – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

W związku z tym osoby skierowane przez lekarza rodzinnego na wykonanie testu muszą przed udaniem się do punktu pobrań zarejestrować się telefonicznie.

Zlecając wykonanie testu w kierunku koronawirusa, lekarz rodzinny podaje pacjentowi kod. Jeśli pacjent, przed udaniem się na wymaz, zadzwoni do punktu pobrań i poda swoje dane z kodem, znacznie skróci to całą procedurę pobierania wymazu. Rejestr punktów prowadzi wielkopolski oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu.

Na stronie internetowej NFZ-u należy odszukać dokładny adres oraz kontakt telefoniczny, aby dowiedzieć się, gdzie można wykonać badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Takie miejsca funkcjonują w każdym wielkopolskim powiecie. W pomoc w obsłudze punktów pobrań zaangażowani są także żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Jeśli chcecie skrócić czas oczekiwania na pobranie wymazu w punkcie pobrań, koniecznie zadzwońcie wcześniej i zarejestrujcie wizytę – apeluje wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Wojskami Obrony Terytorialnej. Obecnie w Wielkopolsce funkcjonuje 45 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa. W samym Poznaniu jest ich 12.

Punkty pobrań to miejsca, do których zgłaszają się pacjenci chcący skorzystać z badania w kierunku zakażenia Sars-Cov-2. Na miejscu pobierany jest od pacjentów materiał biologiczny, który następnie trafia do laboratorium. Przed badaniem trzeba okazać dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Wybierając się do punktu, należy unikać środków transportu zbiorowego. Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje o nim także lekarz POZ.

WUW, el

Podziel się: