Poznań: Zamontowali super mocne szyny. I już musieli je usuwać

nowe szyny, Most Teatralny fot. MPK Poznań

Kilka dni temu MPK Poznań chwaliło się montażem wyjątkowo mocnych szyn na Moście Teatralnym. Miały być znacznie bardziej wytrzymałe od używanych do tej pory, ale… popękały.

Informację o montażu szyn o wyjątkowej twardości MPK podało dokładnie tydzień temu, chwaląc się, że takich szyn, wykonanych ze stali gatunku 400GHT, nie ma nigdzie indziej w Poznaniu, a nawet w Polsce są rzadkością. Ich montaż odbywał się pod nadzorem producenta szyn i dostawcy mieszanki spawalniczej, bo pracownicy nie mieli doświadczenia z tak twardymi szynami i dopiero uczyli się ich obróbki.

Montaż szyn z tak twardej stali na Moście Teatralnym był uzasadniony wyjątkowym obciążeniem tego miejsca ruchem tramwajowym. Szyny twardsze niż zazwyczaj miały sprawić, że remonty i naprawy na tym odcinku będą się odbywać znacznie rzadziej.

Jak się jednak okazało, nadzieje okazały się płonne, a nauka nie dała oczekiwanych efektów. W nocy z 10 na 11 października na Moście Teatralnym, przy świeżo zamontowanych supertwardych szynach zaroiło się od pracowników MPK Poznań. Akcję wyśledził i upublicznił Poznański Trójkąt Bermudzki.
„MPK ogłosiło montaż najnowocześniejszych szyn, ale im popękały i wczoraj pod osłoną nocy pocięli je i wymienili na inne” – poinformował na swoim profilu na Facebooku.

Jak poinformowała TVP Poznań Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań, rzeczywiście doszło do konieczności wymiany szyny z powodu „działania pracownika związanego z montażem”. Rzeczniczka podkreśliła też, że taka szyna jest dla pracowników nowością i dopiero się uczą sposobów jej obróbki.

Podziel się: