Młodzi Nowocześni

Poznań: Żądają odwołania Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

Zaledwie wczoraj Robertowi Gawłowi, byłemu senatorowi PiS, wręczono nominację na stanowisko – a już wzbudził tak gwałtowne i negatywne emocje części uczniów. Młodzi Nowocześni żądają odwołania go ze stanowiska.

Powodem jest nie tylko polityczna przeszłość obecnego Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – w poprzedniej kadencji był członkiem senatu i startował w tych wyborów z list PiS. Młodym Nowoczesnym chodzi o kontrowersyjną wypowiedź senatora z 2019 roku, która padła podczas spotkania wyborczego we Wrześni. Gaweł powiedział wtedy: “Mianem europejskości ma być to, czy będą w Polsce związki partnerskie, a może kiedyś adopcje dzieci. Niech nas pocałują w tyłek! W Polsce żadna mniejszość nie może mieć specjalnych przywilejów”, co zacytował portal wrzesnia.info.pl.

– Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca i dlatego uważamy, że nie jest odpowiednią osobą do pełnienia tego odpowiedzialnego stanowiska w tak otwartym i tolerancyjnym mieście jak Poznań – wyjaśnił Filip Surmacz z Młodych Nowoczesnych.

Tego zdania jest także radny Bartłomiej Ignaszewski z Nowoczesnej, któ©ego również oburzyła nominacja Roberta Gawła.
– W centrum Europy, w cywilizowanym kraju, kuratorem oświaty nie powinien być człowiek uprzedzony do środowiska LGBT, które walczy o swoje prawa, a jak mieliśmy okazję usłyszeć z ust pana kuratora, z takimi postulatami mogą go pocałować w tyłem – mówił.

Dlatego Młodzi Nowocześni postanowili zareagować i przygotowali apel do ministra edukacji narodowej, w którym proszą go, by odwołał Roberta Gawła z funkcji kuratora oświaty.
– Uważamy, że taka osoba, która mówi osobom LGBT, że mogą pocałować go w tyłek, nie powinna pełnić tak ważnej roli jak kurator oświaty – twierdzą.

Będą zbierać podpisy i przekonywać wielkopolskich uczniów, że Robert Gaweł jest zagrożeniem dla nich i dla wielkopolskiej oświaty. Chcą ich zebrać jak najwięcej, by pokazać bez żadnych wątpliwości, że Robert Gaweł nie jest kuratorem wielkopolskich uczniów.

– Wierzymy w to, że mimo wszystko albo przeprosi za słowa, które wypowiedział wobec osób LGBT albo powie, że zmienia swoje zdanie na wiele tematów, albo musi być po prostu odwołany – podsumowuje Jakub Sewehli, przewodniczący regionu wielkopolskiego Młodych Nowoczesnych.

Akcja nosi nazwę #NIENASZKURATOR, a zbiórka podpisów pod petycją do ministra już się rozpoczęła.

Oto treść petycji:
“Szanowny Panie Ministrze!

Urząd kuratora oświaty to bez żadnych wątpliwości jedna z ważniejszych funkcji w polskim systemie oświatowym. Idee, którymi kierować powinna się każda osoba piastująca takie stanowisko, to bezstronność, obiektywizm i brak jakichkolwiek uprzedzeń. Powołanie na Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pana Roberta Gawła jest jawnym zaprzeczeniem wszystkich tych wartości.

Kurator oświaty jako osoba pełniąca nadzór pedagogiczny nad szkołami, powinien charakteryzować się postawą jak najbardziej bezstronną. Niestety, pan Robert Gaweł, jako polityk startujący z list Prawa i Sprawiedliwości oraz były senator RP w żaden sposób nie gwarantuje jakiejkolwiek niezależności. Uczniowie zasługują na to, aby kurator oświaty zawsze miał na względzie tylko i wyłącznie ICH dobro, nie łącząc tego z partyjnymi interesami.

Każdy kurator swoje zadania powinien realizować jak najbardziej obiektywnie, neutralnie i rzeczowo. Co za tym idzie, traktować wszystkich uczniów oraz pracowników oświaty w sposób równy, niezależnie od ich płci, narodowości, religii, poglądów czy orientacji seksualnej. Niestety, istnieją poważne oraz w pełni uzasadnione obawy wobec tego, czy obecny kurator oświaty będzie spełniał swoją misję w myśl wyżej wymienionych wskazań.

Kurator oświaty powinien być wreszcie w pełni wolny od uprzedzeń,. Robert Gaweł, będąc jeszcze senatorem RP, zasłynął ze skandalicznej wypowiedzi atakującej osoby LGBT+. Stwierdził, że ludzie nieheteronormatywni, razem ze swoimi postulatami, mogą “pocałować go w tyłek”. Człowiek, który wypowiada takie słowa, niezależnie w kierunku jakiej grupy społecznej, nie zasługuje na pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji.

Kuratorem oświaty musi być osoba, która jest w najlepszy możliwy sposób przygotowana merytorycznie do realizowania wymaganych ustawowo zadań. Nie może być to postać pochodząca z politycznego nadania. Wielkopolscy uczniowie zasługują na to, aby ich sprawami zajmował się ekspert, a nie partyjny nominat.

W związku z powyższym my niżej podpisani uczniowie wielkopolskich szkół żądamy odwołania pana Roberta Gawła z funkcji wielkopolskiego kuratora oświaty”.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze