Głogowska

Poznań: Zaczynają się zmiany na Głogowskiej

Jeden pas w każdą stronę dla kierowców, pas dla rowerzystów i więcej miejsca dla pieszych – dziś rozpoczyna się rewolucja na Głogowskiej, która ma skutecznie uspokoić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo na ulicy.

Powodem wprowadzanych zmian jest fakt, że Głogowska to ulica notująca najwięcej wypadków drogowych w Poznaniu, także tych śmiertelnych. Taka sytuacja utrzymuje się od lat, a powodem jest nadmierna prędkość, która lubią rozwijać kierowcy na prostym, śródmiejskim odcinku, nie zwracając uwagi na światła, tramwaje i duży ruch pieszy.

8 października rozpoczęło się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu, które mają poprawić sytuację, a które jednocześnie są przygotowaniem do wdrożenia Strefy Płatnego Parkowania, jak o tym informowaliśmy.

Co się zmieni? Na odcinku około 750 metrów od ul. Berwińskiego do ul. Stablewskiego w obu kierunkach kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu w obie strony. Rowerzyści będą się mogli poruszać wydzieloną częścią jezdni aż do skrzyżowania z ul. Stablewskiego. Za tym skrzyżowaniem pojadą już jezdnią na zasadach ogólnych, a kierowcy będą mogli ponownie korzystać z dwóch pasów ruchu.

Dotychczasowy prawy pas, odpowiednio zawężony, przeznaczony będzie dla rowerów. Lewy, przy torowisku, będzie służył samochodom do jazdy na wprost. Prawy pas jezdni przed ul. Berwińskiego służyć będzie do skrętu wszystkich pojazdów w prawo, a rowerom również do jazdy na wprost.

Jadący od strony Górczyna zmiany napotkają przed skrzyżowaniem z ul. Stablewskiego. Tam kierowcy będą musieli zjechać na lewy pas, jeśli będą chcieli jechać dalej prosto. Prawy pas, za skrzyżowaniem z ul. Stablewskiego, zmieni się bowiem w pas rowerowy. Rowerzyści będą mogli nim dojechać aż w rejon ul. Kanałowej. Za skrzyżowaniem za tą ulicą dwa pasy ruchu będą do dyspozycji kierowców.

Na całym odcinku ul. Głogowskiej objętym zmianami wyznaczonych zostanie dziewięć miejsc postojowych (“kopert”) dla dostaw. Dopuszczony będzie na nich postój w celu rozładunku towaru. Dzięki temu auta dostawcze i kurierzy powinni przestać blokować jezdnię.

Na zmianach zyskają także piesi: zostaną poszerzone zbyt wąskie azyle dla pieszych przy przystanku tramwajowym rynek Łazarski. To, w połączeniu z jednym tylko pasem ruchu dla kierowców, powinno poprawić bezpieczeństwo.

Projekt zmian na ul. Głogowskiej uzupełnia uporządkowanie parkowania. Na skrzyżowaniach zostaną zamontowane słupki uniemożliwiające postój w miejscach niedozwolonych (10 metrów od skrzyżowania). Wpłynie to na poprawę wzajemnej widoczności pieszych i kierowców. Ponadto utrzymane zostaną istniejące zakazy skrętu w lewo oraz ograniczenie prędkości do 40km/h na całym odcinku.

Prace związane z wprowadzaniem nowej organizacji ruchu rozpoczną się 8 października, po porannym szczycie komunikacyjnym. Zaczną się w rejonie skrzyżowania z ul. Potockiej, na jezdni prowadzącej do centrum miasta, i będą polegały na usuwaniu istniejącego oznakowania poziomego. Wykonawca będzie się systematycznie przesuwał w stronę ul. Kanałowej. Po dwóch dniach ekipy przeniosą się w rejon skrzyżowania z ul. Berwińskiego, na jezdnię prowadzącą w stronę Górczyna. Do końca tygodnia oznakowanie poziome powinno być usunięte na obu jezdniach.

W kolejnym tygodniu (12-16 października) montowane będą elementy bezpieczeństwa ruchu, znaki drogowe, stojaki rowerowe oraz fundamenty pod parkomaty. W planach jest również rozpoczęcie wykonywania docelowego oznakowania poziomego. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to nowe oznakowanie na jezdniach powinno być wykonane do końca października.

Nowa organizacja ruchu powinna być gotowa na początku listopada.

ZDM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze