Poznań: Wysokie rachunki za miejską komunikację dla gmin. Czy to pomyłka?

autobus linia nr 194 fot. ZTM

Prawie 2 miliony zł więcej musi dopłacić 18 podpoznańskich samorządów Zarządowi Transportu Miejskiego za komunikację w październiku, listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Dzięki współpracy Poznania i okolicznych samorządów pasażerowie w aglomeracji poznańskiej mogą jeździć na jednym bilecie, a organizatorem transportu jest Zarząd Transportu Miejskiego, któremu gminy za to płacą. System, jak się okazuje, poza zaletami ma też wady. Jak wynika z rachunków wystawionych przez ZTM, gminy muszą dopłacić prawie 2 mln zł za komunikację autobusową w październiku, listopadzie i grudniu ubiegłego roku.

Powodem jest błąd urzędników, którzy źle oszacowali z biletów za ten właśnie czas – uznali, że będą wyższe niż faktycznie były. Powodem była pandemia: szacunki wykonane przed drugą falą okazały się nieadekwatne. Bo właśnie w ciągu tych trzech ostatnich miesięcy sprzedaż biletów z powodu pandemii znacznie spadła, jak wyjaśnił Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Pasażerów było znacznie mniej z zamknięcia szkół i przejścia wielu firm na pracę zdalną.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: