Poznań: Wypłaty dla mieszkańców za przyjęcie Ukraińców wstrzymane

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Poznańskie Centrum Świadczeń wstrzymało wypłaty pieniędzy – 40 zł za dzień – dla osób, które przyjęły u siebie uchodźców z Ukrainy. Bo nie ma na to środków. Pieniądze z budżetu centralnego jeszcze nie nadeszły.

Wypłatą pieniędzy zajmuje się Poznańskie Centrum Świadczeń, ale ono tylko przekazuje pieniądze otrzymane z budżetu centralnego za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego. Jak informuje Radio Poznań, pieniądze, które PCŚ dotąd otrzymał, to 15 mln zł i te pieniądze zostały wypłacone, na powiedział Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Ale w kolejce czekają kolejne osoby, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie – to, według szacunków PCŚ, około 5 tysięcy osób, które powinny dostać ponad 43 miliony złotych. Tymczasem PCŚ wszystkie otrzymane od rządu pieniądze już przekazał, a kolejnych nie ma. Według Radia Poznań wojewoda już zgłosił zapotrzebowanie na kolejne środki, ale kiedy one fizycznie zostaną przelane na konto samorządu – mnie wiadomo.

Dotąd rekompensaty otrzymali ci poznaniacy, którzy złożyli wnioski do 20 czerwca. osoby, które zrobiły to później, będą musiały poczekać, aż rząd prześle pieniądze. Kiedy to będzie – nie wiadomo, ale Damian Napierała zapewnia, że gdy tylko tak się stanie, informacja natychmiast pojawi się na stronie PCŚ.

Podziel się: