Poznań: Wyniki testu na koronawirusa będą po dwóch godzinach! Dzięki sprzętowi z Brna

Szpital zakaźny Poznań
Taką informację przekazał prezydent Jacek Jaśkowiak podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Sprzęt już do nas jedzie, został wysłany po niego specjalny samochód.

Aparat bardzo pomoże lekarzom nie tylko dlatego, że otrzymają wyniki już po dwóch godzinach, ale także dlatego, że pozwoli zdiagnozować chorobę na wcześniejszym, lżejszym stadium i dzięki temu nie tylko lekkich przypadków będzie więcej, ale też nie będą musiały być leczone w szpitalu. Będzie możliwa kwarantanna w domu.

Prezydent podziękował też poznaniakom za odpowiedzialną postawę i przestrzeganie zasad ostrożności. Powiedział, że obecnie mamy w Poznaniu 5 potwierdzonych przypadków, 30 osób jest na obserwacji.
– Bardzo proszę o cierpliwość, o docenienie pracy lekarzy i personelu medycznego. Żebyśmy dali im komfort pracy na tej pierwszej linii frontu – mówił Jacek Jaśkowiak.

Prezydent zwrócił też uwagę na to, jakie to szczęście, że ten wzrost zachorowań jest stopniowy, a nie skokowy. Dzięki temu personelowi medycznemu łatwiej jest zapanować nad chorobą.

Jacek Jaśkowiak przekazał też dwie dobre wiadomości – jedną o aparacie, który jedzie do nas z Brna, drugą – o tym, że do szpitala dotarły dostawy masek i strojów ochronnych.
– Zakładam że wystarczy przynajmniej na tydzień, a kolejne dostawy będą w toku – mówił. – jestem też w bezpośrednim kontakcie z dyr szpitala Bartoszem Gruszką, wiem, że ma 61 respiratorów, ale potrzebuje sześciu internistów lub parazytologów. Będę o tym rozmawiał z wojewodą.

Trwa przekształcanie szpitala w szpital zakaźny, jednak pacjenci tuż po poważnych operacjach kardiologicznych będą musieli jeszcze kilka dni poczekać na przewiezienie do innych placówek ze względu na ich stan.

Jacek Jaśkowiak zaapelował też do wszystkich, którzy chcieliby wspomóc poznański szpital przy szwajcarskiej, by nie robili tego na własną rękę, ale zgłosili to do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
– To musi być skoordynowane, żeby było jak najbardziej efektywne – wyjaśnił prezydent. – Zrobimy wszystko, żeby uchronić państwa przez zakażeniem, przed chorobą.

el

Podziel się: