Poznań: Wycinka drzew przy ulicach. „Zły stan zdrowotny”

miejsce na drzewo fot. Rada Osiedla Wilda

Trwa wycinka 29 drzew rosnących przy wildeckich ulicach. To zła wiadomość, ale dobra jest taka, że na ich miejscach zostaną posadzone nowe drzewa, w bardziej komfortowych warunkach, jak informuje Rada Osiedla Wilda. Jest więc szansa, że przetrwają.

„Niestety część drzew ma zły stan zdrowotny, który powoduje, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz okolicznych mieszkańców” – informuje Rada Osiedla Wilda na swoim profilu facebookowym. – „Do wycinki zakwalifikowano łącznie 29 drzew, głównie obumarłych, na ulicach: Jordana (6), Piastowska (1), Droga Dębińska (1), Dolna Wilda (5), o. Żelazka (1), Maratońska (1), Spychalskiego (1), Czarnieckiego (3), Sikorskiego (1), Prądzyńskiego (1), Chłapowskiego (2), Krzyżowa (1), Różana (1), Poplińskich (1), Langiewicza (1), Zmartwychwstańców (1) i Traugutta (1)”.

Podanie informacji było konieczne, bo wielu mieszkańców Wildy, dzielnicy dośc ubogiej w zieleń, zwrócili uwagę na wycinkę drzew i bardzo im się ona nie podobała. Dlatego ROW postanowiła wyjaśnić sprawę i uspokoić mieszkańców.
„Wydział Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich planuje nowe nasadzenia w tych samych miejscach po wyciętych drzewach (w przypadku mis w chodniku) lub ewentualnie obok (w przypadku pasów zieleni) jesienią 2022 r. lub wiosną 2023 r.” – piszą osiedlowi radni. – „Planowane są również nasadzenia w kilku dodatkowych miejscach, m.in. na ulicach Sikorskiego czy Prądzyńskiego”.

Rada podkreśla również, że zanim nowe drzewa zostaną posadzone, to teren w tym miejscu zostanie zrekultywowany i odbrukowany, żeby drzewka miały więcej przestrzeni, mogły absorbować wodę i nie uschły. Miejsce zostanie też zabezpieczone przed parkującymi samochodami. To one, ubijając ziemię wokół drzew i uniemożliwiając w ten sposób przedostanie się wody deszczowej do korzeni, były jednymi z głównych sprawców usychania. Radni zaapelowali również o szanowanie zieleni w dzielnicy.

„Z jednej strony cieszy nas wyraźne zaniepokojenie mieszkańców obecną wycinką, z drugiej strony otrzymujemy informacje, że po raz kolejny ktoś złamał gałąź z młodego drzewka przy ul. Czajczej 5, o którym pisaliśmy w lutym” – podsumowuje ROW. – „Smutne, że tego typu akty wandalizmu mają miejsce.. Nie bardzo możemy zrozumieć komu drzewo przeszkadza. Koszt nasadzenia takiego drzewa to ponad 1500 zł brutto. To pieniądze nas wszystkich podatników, mieszkańców Wildy. Bądźmy wyczuleni i reagujmy, drzewa na Wildzie są na wagę złota”.

https://www.facebook.com/radaosiedlawilda/posts/5170456973010632

Podziel się:

Ostatnio dodane: