zakład poprawczy szyje maseczki 3 fot. ZPP

Poznań: Wychowankowie z zakładu poprawczego pomagają bezdomnym

Młodzież z zakładów poprawczych włączyła się w akcję „Resort Sprawiedliwości Pomaga” – w walce z koronawirusem. Wychowankowie uszyli i ofiarowali kilkaset maseczek dla bezdomnych, podopiecznych poznańskiej Ogrzewalni.

W okresie pandemii bezdomni zgłaszali, że nie mają podstawowych środków ochronnych, co powodowało, że traktowani byli jako zagrożenie. Młodzież z Zakładu Poprawczego w Poznaniu postanowiła pomóc najsłabszym.

Od kilku tygodni nastolatkowie szyli maseczki, które powstały we współpracy z Fundacją Stworzenia Pana Smolenia. Pomimo że nie jest to masowa produkcja, ma duże znaczenie, bo wynika z poczucia społecznej odpowiedzialności za osoby najbardziej dotknięte przez los. Młodzi ludzie, którzy mają na swoim koncie konflikt z prawem, starają się w Zakładzie Poprawczym wrócić do społeczeństwa zgodnie z maksymą: „pomagając innym, pomagamy sobie”. To niejedyna forma niesienia pomocy, w jaką zaangażowali się wychowankowie ZP w Poznaniu. Młodzież wykonuje również interaktywne zabawki z drewna, które trafiają do dzieci ze Szpitala Onkologicznego w Poznaniu. Umilają małym pacjentom trudny czas mierzenia się z własną chorobą, jak i zagrożeniem covid-19.

Po ogłoszeniu przez Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro akcji #ResortSprawiedliwościPomaga, włączyło się w pomoc kilkanaście zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Dzięki nim do szpitali, ośrodków pomocy społecznej, bezdomnych oraz lokalnej społeczności trafiło już kilka tysięcy maseczek, przyłbic, tarcz ochronnych oraz kombinezonów. Dodatkowo młodzież z ośrodków wspiera osoby starsze pomagając w zakupach, przygotowuje paczki żywnościowe oraz szyje torby ekologiczne wielokrotnego użytku.

Obecnie w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich znajduje się 495 wychowanków, w tym 408 chłopców.

MS, el