Poznań: Wrzucasz choinkę do śmietnika? Możesz dostać mandat!

Powoli zbliża się czas rozbierania choinek i chowania bożonarodzeniowych ozdób na przyszły rok. ZKZL w tym tygodniu przypomina swoim najemcom, że drzewek nie wolno wyrzucać do śmieci. Za to grozi mandat.

W tym tygodniu ZKZL rozpoczął akcję wśród swoich najemców przypominającą o tym, co trzeba zrobić z choinką po świętach. Plakaty informacyjne wiszą już w większości miejskich budynków. Połowa stycznia to czas likwidacji choinek. Wiele osób wyrzuca je zwyczajnie do śmieci, a tego robić nie wolno. Takie działanie może kosztować ukaraniem przez straż miejską mandatem w wysokości 500 złotych.

Jak wyjaśnia Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, żywa choinka to odpad biodegradowalny i istnieje rozwiązanie, które umożliwi wyrzucenie takiej choinki do brązowego kosza na śmieci. Trzeba jednak pamiętać, aby drzewko było bez doniczki z ziemią, trzeba je też wtedy pociąć na mniejsze rozmiary.

O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest pozostawienie choinki przy śmietniku. Wówczas samochód GOAP, który przyjedzie specjalnie po takie drzewka, zabierze choinkę i wykorzysta. Rozdrobniona choinka może służyć jako podsypka pod drzewka iglaste, w niektórych miastach można ją przekazać do zoo, bo kora choinek jest przysmakiem dla jeleniowatych. Jednak ogrody zoologiczne nie zawsze przyjmują drzewka, lepiej więc najpierw zadzwonić i się upewnić. Chodzi o to, że na wielu drzewkach są resztki ozdób świątecznych, kleju i innych rzeczy, które mogą zaszkodzić zwierzętom.

Najlepiej więc zostawić choinkę przy śmietniku w okolicach terminu wywozu tego rodzaju odpadów przez GOAP. Termin można sprawdzić na stronie internetowej spółki.

ZKZL, el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze