Poznań: Wojewódzki sanepid może już wykonywać testy na obecność koronawirusa

WSSE Poznań
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu 4 marca rozpoczyna wykonywanie testów na obecność koronawirusa w swoim laboratorium. To znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki w regionie i odciąży warszawskie laboratorium.

Laboratorium zostało przygotowane do pracy już wczoraj, jak zapewnia dr Andrzej Trybusz, szef Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Liczba testów, jakie posiada, jest wystarczająca, poza tym zawsze, zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, placówka może się zwrócić do ministerstwa o przekazanie kolejnych.
– Na razie na pewno nie ma takiej potrzeb, bo w województwie wielkopolskim nie ma przypadku osoby podejrzanej o zarażenie patogenem – zwraca uwagę dr Trybusz.

Przypomnijmy, że – jak o tym informowaliśmy – wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wyznaczył 9 szpitali w regionie, które mają pozostawać w stanie podwyższonej gotowości, by mogły w każdej chwili przyjąć osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem.
– Mamy środki na walkę z koronawirusem, rząd je zabezpieczył i w miarę potrzeb szpitale mogą z nich korzystać – podkreślił wojewoda na wczorajszej konferencji prasowej.

el