kosciół MNP fot. UMP

Poznań: Wkrótce zobaczymy palatium Mieszka I i Dobrawy!

W rejonie Kościoła Najświętszej Maryi Panny in Summo wyeksponowane zostanie Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy. Odwzorowany zostanie także historyczny przebieg wału grodu poznańskiego z przełomu X i XI w. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu.

Oczywiście nie będzie to rekonstrukcja palatium – niestety, nie jest to możliwe i to akurat nie ze względów finansowych czy ideologicznych. Częściowo po prostu stoi na nim właśnie kościół NMP, więc próba odtworzenia palatium skończyłaby się zawaleniem kościoła. W miejscu dawnego pałacu pierwszego władcy Polski wykonana zostanie przestrzenna ekspozycja z artystycznego szkła. Będzie ona miała formę obrysu wokół kościoła. Konstrukcja pokaże założenia architektoniczne budowniczych z X wieku.

– Instalacja jest uproszczonym i symbolicznym odtworzeniem kształtu przebadanych i zasypanych reliktów – tłumaczy Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Boczne ściany wykonane zostaną z reliefowego, artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Górne powierzchnie instalacji zrobione będą z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym trwale tekstem.

Instalacja będzie dobrze widoczna także w nocy. Wszystko dzięki oświetleniu zamontowanym w posadzce wewnątrz formy.

Wypięknieje także teren wokół kościoła. Trasa spacerowa zostanie utwardzona kostką brukową. Miejsce, w którym znajdował się warsztat złotnika symbolicznie upamiętni drewniana posadzka. Odpocząć będzie można na kamiennych siedziskach. Zagospodarowana zostanie także zieleń – wykonane będą trawniki, posadzone drzewa i krzewy.

Planując inwestycje pomyślano o osobach z dysfunkcją wzroku. W sąsiedztwie świątyni stanie makieta, przedstawiająca dwa odlewy z brązu – przenikające się wzajemnie mury Kościoła NMP i Palatium Mieszka I. O zabytku informować będą napisy w języku Braille’a. Makieta swoim charakterem i stopniem szczegółowości będzie nawiązywać do modelu Ostrowa Tumskiego znajdującego się w pobliżu Pomnika Jana Pawła II.

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o historii palatium i zabytkach archeologicznych z nim związanych, będą mogły zobaczyć multimedialną prezentację we wnętrzu Kościoła NMP. Miasto podpisało umowę na dostawę wielkoformatowych ekranów ledowych z systemem nagłośnienia. Planowana dostawa i odbiór sprzętu to przełom maja i czerwca. Przygotowany zostanie także cykl prezentacji szczegółowych, rozwijających informacje na temat mieszkańców grodu oraz ówczesnych kontaktów kulturowych i gospodarczych. Przybliżone zostaną również tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Prezentowany materiał będzie dostępny w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych.

W przestrzeni Ostrowa Tumskiego ukazany zostanie także przebieg wałów grodu poznańskiego z czasów Mieszka I. Dawne obwarowania będą wyznaczone za pomocą elementów z brązu. Na odlewach zaznaczone zostaną zarysy 3 wałów grodu wraz z informacją o dacie powstawania oraz wskazaniem, na którym z nich aktualnie znajduje się zwiedzający. Cała przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Aktualnie wykonawca jest w trakcie uzyskiwania niezbędnych zgód i pozwoleń do rozpoczęcia robót budowlanych. Prace przygotowawcze i rozbiórkowe rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie realizacji projektu powinno nastąpić do końca tego roku.

Projekt Tu się wszystko zaczęło” – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu jest realizowany w partnerstwie Miasta Poznań, Muzeum Archeologicznego i Archidiecezji Poznańskiej. Jego wartość to ponad 10,5 mln zł, w tym ok. 8,2 mln to dofinansowanie unijne.

W ramach opisanego projektu miasto zleciło również wykonanie przestrzennej instalacji edukacyjnej nawiązującej swoją formą do historycznego przekroju wału grodu poznańskiego. Konstrukcja została oddana do użytkowania w grudniu 2019 roku. Znajduje się w sąsiedztwie Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci na Ostrowie Tumskim.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar