Poznań: Wiosną ruszy budowa nowej Kliniki Onkologii Dziecięcej

Nowa klinika Onkologii Dziecięcej fot. Dzieciaki Chojraki
Stowarzyszenie na rzecz Rozbudowy Kliniki „Dzieciaki – Chojraki” od wielu lat zbierało pieniądze na tę klinikę – i wreszcie się udało! Na wiosnę ma ruszyć budowa placówki dla 600 chorych dzieci.

Nowy szpital powstanie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przy ulicy Szpitalnej. poza tym, że pomieści więcej małych pacjentów, stworzy też lepsze warunki pobytu im i ich rodzicom. Sale będą jednoosobowe z łazienką i miejscem dla mamy lub taty. To konieczne: choroba nowotworowa zazwyczaj oznacza długi pobyt w szpitalu i wtedy obecność rodzica jest dla dziecka niezbędnym psychicznym wsparciem, które wpływa pozytywnie na stan zdrowia.

Rodzice są ważni także dlatego, że stanowią dodatkowe zabezpieczenie – obserwując całą dobę swoje dziecko zazwyczaj jako pierwsi zauważają, że coś się dzieje i mogą wezwać pomoc, jak wyjaśnia profesor Jacek Wachowiak, szef kliniki. Stworzenie im godnych warunków pobytu – dotąd mogli liczyć co najwyżej na kawałek podłogi na rozłożenie karimaty – leży w interesie szpitala.

Nowa klinka będzie miała dwa oddziały, dla dzieci starszych i młodszych, tak jak obecna. Ale w każdym z nich będzie znacznie więcej miejsc, bo niestety, dzieci chorych na raka przybywa. Będą tu też laboratoria, kuchnia, sale do rehabilitacji i zaplecze sanitarne oraz sale do spotkań z rodzicami, gdy na przykład okaże się, że potrzebne jest wsparcie psychologa dla rodziny.
Stanowisk do transplantacji będzie tyle co obecnie, czyli osiem.

Budowa kliniki ma potrwać dwa lata. Do pieniędzy zebranych przez „Dzieciaki – Chojraki” dołożyła się fundacja DKMS, a także ministerstwo zdrowia i środki unijne.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: