siedziba WNP, fot. WNP

Poznań: Wielkopolski Park Narodowy ma dziś swoje święto

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Świętuje więc także i Wielkopolski Park Narodowy i można mu z tej okazji życzyć wszystkiego najlepszego.

24 maja w 1909 roku powołano w północnej Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek. To z powodu tego wydarzenia ten dzień jest odtąd świętowany jako Europejski Dzień Parków Narodowych.

Wielkopolski Park Narodowy nie jest aż tak wiekowy – powstał 63 lata temu. O jego powstanie jeszcze przed II wojną światową walczył prof. Adam Wodziczko, który uważał ten obszar za prawdziwe muzeum form polodowcowych i żywe muzeum przyrody.

Ostatecznie park udało się utworzyć w 1957 roku, na powierzchni 7584,93 ha, nad Wartą, miedzy Luboniem, Stęszewem a Mosiną, Obecnie znajduje się w nim 18 obszarów ochrony ścisłej o powierzchni 260 ha. Chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Powierzchnia WPN wraz z otuliną wynosi teraz 14 840 ha.

Przez park biegnie pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu. W parku udostępniono także ponad 100 km dróg dla rowerzystów oraz 30 km dla miłośników hippiki.

Mało kto wie, że w Wielkopolskim Parku Narodowym warto podziwiać nie tylko formacje polodowcowe, rośliny i zwierzęta – ale też zabytki. Do najcenniejszych należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. Inne zabytkowe kościoły o nieco mniejszej wartości możemy spotkać w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziś dziewiętnastowieczne dwory. Ciekawym obiektem są także ruiny zameczku zbudowanego w 1827 roku przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na J. Góreckim.

W Polsce mamy 23 parki narodowe. Ich przeznaczeniem jest ochrona wyjątkowych i najcenniejszych przyrodniczo fragmentów na obszarze kraju.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze