sprzątanie Poznania fot. S. Wąchała

Poznań: Wielkie sprzątanie z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi

Wielkie sprzątanie Cytadeli, Wildy, Dębca, Lasku Marcelińskiego i wielu innych miejsc. 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi i z tej okazji w całym Poznaniu odbyły się wiosenne porządki.

Jak co roku władze miasta wspierają sprzątających, którzy zgłaszają się po worki, rękawiczki jednorazowe – i transport zebranych śmieci. W tym roku zgłosiło się ponad 80 zorganizowanych grup!

Wielkie sprzątanie rozpoczęło się już w czwartek – i potrwa cały weekend. Zaczęli harcerze: 21 kwietnia 50 harcerek i harcerzy z 174 PDH „Hetman” wyruszyło do lasu przy osiedlu nad Różanym Potokiem. W ciągu prawie 2 godzin sprzątania terenu zebrali prawie 30 worków odpadów, w tym stare meble czy zużytą elektronikę.
– Porządkowanie lasu, jak i inicjatywy podejmowane na rzecz wspólnego dobra, to nieodłączna część działania drużyny harcerskiej. W latach ubiegłych również braliśmy udział w wiosennych porządkach – wyjaśnia Mikołaj Tym, odpowiedzialny za realizację akcji.

W piątek w teren wyszli uczniowie i nauczyciele z poznańskich szkół, którzy posprzątali parki i tereny rekreacyjne, najczęściej położone w sąsiedztwie placówek. Sprzątali także pracownicy poznańskich firm i Urzędu Miasta Poznania. Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, który niedawno przeniósł się do nowej siedziby przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. nr 404, z tej okazji posprzątał okolice budynku.

– Chcemy w pozytywny i widoczny sposób zaznaczyć swoją obecność w nowym miejscu – wyjaśniła Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka wydziału. – Wspólne sprzątanie jest także doskonałą okazją do budowania relacji zespołowych i integracji. Cieszę się, że ja i mój zespół możemy mieć realny wpływ na poprawę czystości przestrzeni wokół nas.

W sobote i niedzielę sprzątają rady osiedli i lokalni społecznicy, w tym harcerze, miłośnicy fortyfikacji i inne lokalne organizacje. Warto dodać, że w tegorocznym spotkaniu bierze udział aż 21 rad osiedli.

Wypucowana została Cytadela. Jak informuje radna Halina Owsianna, dobry duch tego miejsca, sprzątało ponad 80 osób, w tym radni Rady Osiedla Stare Winogrady, a także goście z Ukrainy. Udało się zebrać śmieci z amfiteatru oraz z fosy, których było – jak podkreśla radna – znacznie mniej niż rok temu, co bardzo cieszy. A sprzątający zostali ugoszczeni tradycyjnie już przez restaurację „Umberto” z Cytadeli, która także bardzo dba o swoje otoczenie.

Sprzątała także Wilda – rada osiedla i społecznicy zabrali się za okolice tamtejszych ogródków działkowych między Dolną Wildą a Drogą Dębińską. Tu także udało się zebrać sporo śmieci, a dominowały opony, stare ubrania i dywany.

Do wspólnego sprzątania mogą włączyć się wszyscy chętni poznaniacy – przypomina Urząd Miasta Poznania. Lista lokalnych wydarzeń znajduje się na wortalu Gospodarki Komunalnej. Warto również śledzić profile osiedlowych grup sąsiedzkich oraz rad osiedli na Facebooku. Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, który koordynuje całe wydarzenie, zapewnia odbiór zebranych odpadów, który w zależności od ich ilości będzie trwał do 4 dni od zakończenia akcji.

Warto dodać, że podczas ubiegłorocznych wiosennych porządków z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zebrano ponad 53 tony odpadów.