Poznań: Wieczór z gwiazdami na Strzeszynie

Szykuje się spotkanie z prawdziwymi gwiazdami. W rolach głównych wystąpią Perseidy, Saturn, Jowisz i niezliczona liczna gwiazd, a wszystko to dziś na Strzeszynie, na boisku przy ul. Krajeneckiej od godziny 20.30.

Połowa sierpnia to doskonały czas na obserwowanie spadających gwiazd, a tak naprawdę meteorytów, które spadając, płoną w atmosferze ziemi. Jeśli wie się, gdzie i kiedy patrzeć, a obserwacji nie zakłóca zbyt dużo sztucznego światła w okolicy – można zaobserwować wyjątkowo piękne widowisko.

Taką szansę będą mieli wszyscy ci, którzy dziś wybiorą się na boisko przy ul. Krajeneckiej na Strzeszynie. CIL Strzeszyn, Strzeszyn dla Dzieci i Rada Osiedla Strzeszyn zapraszają na wyjątkowy wieczór z gwiazdami, a przewodnikiem po nim będzie Tomasz Kluwak, astronom-amator, właściciel prywatnego obserwatorium w Lusówku pod Poznaniem (www.platanus.pl), zarejestrowanego w Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Tomasz Kluwak prowadzi badania nad planetoidami, blisko współpracując m.in. z Obserwatorium Astronomicznym UAM, jest autorem wielu naukowych publikacji, członkiem Europlanet Society i krajowym koordynatorem inicjatywy Asteroid Day. Jest też zapalonym popularyzatorem astronomii.

Spotkanie potrwa co najmniej trzy godziny, warto więc zaopatrzyć się w karimaty lub koce oraz coś do picia, by czekać na spadające gwiazdy w komfortowych warunkach i nie zapomnieć o pomyśleniu życzenia…

 

Podziel się: