Poznań: Więcej pociągów pojedzie przez Starołękę

Powodem są prace torowo-sieciowe, które rozpoczną się 26 czerwca na Starołęce i wyłączą tę pętlę z ruchu. Pasażerowie w zamian będą mogli pojechać pociągiem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Władze Poznania mają nadzieję, że to zmniejszy utrudnienia komunikacyjne.

Od 26 czerwca pasażerowie nie będą mogli dojechać tramwajem do pętli na Starołęce. Tramwaje będą kursować tylko do Starołęki Małej, pasażerowie miejskiej komunikacji będą więc mieli całkiem sporą “dziurę” w systemie komunikacyjnym na Starołęce. Dotyczy to nie tylko mieszkańców samej Starołęki, ale także Minikowa, Marlewa, Głuszyny, a także takich miejscowości jak: Czapury, Wiórek, Daszewice, Babki, Kamionki i Borówiec. Oczywiście miasto uruchomi autobus “za tramwaj”, który będzie dowoził pasażerów do do węzłów Unii Lubelskiej i Rondo Starołęka. A dodatkowym sposobem, by złagodzić uciążliwości z powodu remontu, będzie uruchomienie dodatkowych pociągów. Warto dodać, że średni czas przejazdu pociągu ze Starołęki na dworzec Poznań Główny to tylko 7 minut.

Władze Poznania porozumiały się już z PKP w sprawie uruchomienia dodatkowych pociągów kursujących pomiędzy stacją Poznań Starołęka a Poznań Główny. List intencyjny w tej sprawie został już podpisany przez miasto i województwo wielkopolskie, odpowiadające za organizację przewozów kolejowych w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

– Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem takiego systemu komunikacji zastępczej, żeby maksymalnie zrekompensować niedogodności wynikające z braku możliwości przejazdu tramwajem – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali trudności, które pojawią się latem na Starołęce, ale wykonanie modernizacji instalacji zasilającej tramwaje w prąd jest niezbędne i nie może poczekać.

W planach jest uzupełnienie 25 par pociągów PKM o 15 dodatkowych – głównie w godzinach pozaszczytowych i wieczornych, by pociągi przez cały dzień kursowały średnio co około 30 minut.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe sieciowe ZTM (także specjalne m.in. seniora, szkolne, semestralne) będą mogli korzystać ze wszystkich połączeń kolejowych na odcinku Poznań Starołęka – Poznań Główny na podstawie swoich biletów na karcie PEKA. Natomiast osoby korzystające z biletów czasowych ZTM (w formie papierowej lub elektronicznej na telefonach komórkowych), tPortmonetki oraz uprawnień do przejazdów bezpłatnych będą musieli kupić bilet kolejowy do stacji Poznań Główny lub wprowadzony przez spółki kolejowe na okres wakacji specjalny bilet liniowy na trasę Poznań Główny – Poznań Krzesiny (tzw. Bilet Starołęcki), w cenie 4 zł (lub 2 zł ulgowy dla uczniów i studentów). Bilet Starołęcki będzie obowiązywał przez 2 godziny od momentu zakupu.

W najbliższym Rada Miasta Poznania ma podjąć uchwałę umożliwiającą zawarcie umowy z województwem wielkopolskim na uruchomienie dodatkowych pociągów na trasie Poznań Główny – Poznań Krzesiny (na stacji Poznań Starołęka nie ma możliwości zmiany kierunku pociągów).

ZTM

3.3 3 votes
Oceń artykuł
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze