Poznańskie Wianki 2021 kakofoNIKT, Chór Pogłosy i Nam Tara fot. Sławek Wąchała

Poznań: Wianki deszczowe, ale bardzo udane

Wspaniały koncert kakofoNIKT i Chóru Pogłosy, niesamowity i magiczny pokaz Teatru Ognia Nam Tara – wszystko to sprawiło, że mimo zmian w programie z powodu ulewy Poznańskie Wianki wypadły doskonale.

Nawałnica dała się wczoraj miastu we znaki, ale wieczorem deszcz przestał padać i przynajmniej część zaplanowanych wydarzeń “Nocy Sobótkowej. Poznańskich Wianków” mogła się odbyć.

Koncert zespołu kakofoNIKT i Chóru Pogłosy ostatecznie odbył się w Pawilonie, a nie, jak pierwotnie planowano, w amfiteatrze parku w Starym Korycie Warty. I wielka szkoda, bo koncert był doskonały i można było sobie tylko wyobrażać, jak pełniej, lepiej i jeszcze bardziej magicznie wybrzmiałby w otwartej przestrzeni, w bliskim sąsiedztwie Warty. W dodatku Pawilon nie jest dużym obiektem i zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych. Miejmy nadzieję, że latem uda się powtórzyć ten koncert w plenerze i żaden deszcz już nie przeszkodzi. Na pewno jest tego wart.

Kolejnym magicznym wydarzeniem był spektaktkl Teatru Ognia Nam-Tara – i to już była magia w czystej postaci. Aktorzy wyprawiali z ogniem niewiarygodne rzeczy, a na uwagę zasługiwały nie tylko zjawiskowe efekty pirotechniczne, ale też piękne i bardzo efektowne układy choreograficzne. To było wspaniałe widowisko, ale też trudno się dziwić: teatr istnieje od 2008 roku, jest też współorganizatorem Bytomskiego Festiwalu Ognia. Widać było wyraźnie profesjonalizm i doświadczenie niezwykłych artystów.

A dziś w Starym Porcie będzie można zobaczyć i wziąć udział w pozostałych, przeniesionych wydarzeniach. O 17.30 rozpocznie się koncert piosenek z musicalu „Księga dżungli”. To dziki, zabawny i opowiedziany nowoczesnym językiem musical familijny, którego premiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w 2020 roku. Pantera Bagheera, tygrys Shere Khan, wąż Kaa, szakal Tabaka, miś Baluś, wilki i małpy zaprezentują piosenki ze spektaklu specjalnie z myślą o najmłodszych.

O godz. 18.30, także w Starym Porcie, rozpoczną się zajęcia przy muzyce na żywo: warsztaty z plecenia wianków, gimnastyka słowiańska i trening funkcjonalny. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia przy muzyce obowiązują bilety. Koszt uczestnictwa to 5 zł od osoby.

Warsztaty z plecenia wianków poprowadzi Wije Wianki – Staszka, która z wykształcenia jest etnografką. Wierzy, że „piękno jest dla kwiatów stanem naturalnym, trzeba im jedynie pomóc wcielić się w odpowiednią rolę”, a jej pasją jest tworzenie kwiatowych kompozycji, pełnych naturalności i nieregularności.

Gimnastykę słowiańską, nazywaną też „słowiańskim zdrowiem” i „gimnastyką stojącej wody” poprowadzi Joanna Goncerzewicz, fizjoterapeutka i naturopata, która od wielu lat interesuje się medycyną wschodu. Prowadzi własny gabinet. W ujęciu naukowym to typ gimnastyki psychofizycznej, stanowiący holistyczny system ćwiczeń psychofizycznych mający swoje źródło w słowiańskim dziedzictwie etnicznym. To system 27 ćwiczeń kierowanych do wszystkich kobiet, które chcą utrzymać swoje ciał o i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii.

Natomiast trening funkcjonalny to trening wzmacniająco mobilizujący, skupiający się przede wszystkim na mięśniach core, oparty o taniec współczesny oraz ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Zajęcia poprowadzi Mateusz Adamczyk, tancerz Teatru Muzycznego w Poznaniu i absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze