Poznań: Wiadukt w ciągu Gołężyckiej i mała rewolucja ZTM

autobus linia nr 194 fot. ZTM

Kierowcy będą mogli przejechać przebudowanym wiaduktem w ciągu ulicy Gołężyckiej już 22 października. Ale miejskie autobusy linii nr 189 i 194 powrócą na trasy przez wiadukt dopiero 2 listopada.

Przypomnijmy, że przebudowa wiaduktu na ul. Gołężyckiej, choć mocno utrudniała życie i przejazdy mieszkańcom Starołęki, Minikowa i Marlewa, była konieczna z uwagi na jego zły stan techniczny. Stara konstrukcja musiała zostać całkowicie zdemontowana, a w jej miejscu zbudowano nowy obiekt. Prace zostały już zakończone, trwają odbiory techniczne, a 22 października wiaduktem przejadą pierwsi kierowcy.

Jednak autobusy na tę trasę wrócą dopiero 2 listopada. Dlaczego? Bo ZTM szykuje tu małą rewolucję.
– Dzięki zakończonej inwestycji wprowadzona zostanie mała rewolucja w układzie linii autobusowych w rejonie Starołęki, Garaszewa i Minikowa, znacznie poprawi się standard komunikacji autobusowej w tym rejonie Poznania – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Autobusy linii numer 189 i 194 będą kursowały na zmienionych trasach, przez nowy wiadukt, zapewniając dojazd zarówno do pętli tramwajowej na Starołęce, ale też dodatkowo do pętli Unii Lubelskiej.

Dwie główne linie obsługujące rejon Starołęki, Garaszewa i Minikowa to 189 i 194. Stanowią one podstawowe linie w tym rejonie miasta, co więcej – obie umożliwią przesiadkę na tramwaj na pętlach Starołęka i Unii Lubelskiej:

– linia nr 189: STAROŁĘKA PKM (ul. Książęca) – Minikowo – Baranowska – Gołężycka – Warowna – Obodrzycka – Falista – UNII LUBELSKIEJ – Falista – Obodrzycka – Forteczna – STAROŁĘKA PKM (ul. Forteczna)

– linia nr 194: STAROŁĘKA PKM (ul. Książęca) – Starołęcka – Czernichowska – Ożarowska – Sandomierska – GARASZEWO – Sandomierska – Baranowska – Gołężycka – Warowna – Obodrzycka – Falista – UNII LUBELSKIEJ.

Wraz z wprowadzeniem powyższych zmian, zlikwidowana zostanie linia nr 125, którą na trasie Starołęka PKM – Forteczna – Unii Lubelskiej zastąpi zmieniona linia nr 189.

Kursy na obu liniach realizowane będą co 20 minut w godzinach szczytu oraz co 24-30 minut poza godzinami szczytu w dni robocze, oraz co 20-40 minut w soboty i co 40 minut w niedziele i święta. Rozkłady jazdy obu linii będą ze sobą zsynchronizowane na wspólnych ciągach.

ZTM