Poznań: W zoo będziemy mieli… przedszkole

Zoo Poznań fot. PIM
Oczywiście – dla zwierząt. To będzie miejsce dla maluchów, którymi matki nie chcą się opiekować, gdzie będzie można je odchować, badać i leczyć. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg na roboty budowlane.

O potrzebie powstania takiego przedszkola pisaliśmy już ponad rok temu, gdy urodził się Momo, samiec antylopy sitatunga. Jego mama nie chciała się nim zaopiekować. Pomogli ludzie i dzięki nim Momo wyrósł silny i zdrowy.
Projekt jest realizowany dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Projekt zajął trzecie miejsce, zagłosowało na niego 5,8 tys. osób.

W placówce znajdą opiekę zwierzęta takie jak Momo, odrzucone przez matkę lub bez możliwości sprawowania przez nią odpowiedniej opieki. W ramach zadania powstanie budynek, w którym w bezpiecznych warunkach pracownicy zoo będą karmić, przeprowadzać zabiegi weterynaryjne, rekonwalescencję i rehabilitację młodych podopiecznych.

– Przedszkole będzie podzielone na różne boksy tak, by ssaki drapieżne, kopytne i ptaki były od siebie oddzielone. Powstanie też ambulatorium i specjalne pomieszczenie do karmienia. Działania mające na celu ratowanie i odchowywanie dopiero co narodzonych mieszkańców będzie można podglądać. Przedszkole zostało tak zaprojektowane, by goście ogrodu zoologicznego mogli spojrzeć przez szybę nie wywołując wśród zwierząt niepotrzebnego stresu – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W budynku zaprojektowano też pomieszczenie socjalne dla pracowników, zaplecze higieniczno-sanitarne oraz magazyn. W zakres planowanych prac wchodzi również m.in. budowa chodnika i dróg wewnętrznych ułatwiających dostęp do przedszkola, ogrodzenia oraz remont przyłączy (wodociągowego, elektroenergetycznego, kanalizacji).

Na te wszystkie prace wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie miał 180 dni od podpisania umowy. Chętne podmioty mają czas na składanie swoich ofert do 5 listopada.

PIM, el

Podziel się: