Poznań: W weekend rusza Betlejem Poznańskie na Starym Rynku

Włączenie światełek na miejskiej choince rozpocznie w sobotę, 30 listopada, część Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku. A tydzień później rozpoczną się popisy rzeźbiarzy w lodzie w ramach Poznań Ice Festival.

– Atrakcje dla dzieci będą czekać już od godzin południowych – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania. – O godz. 17 nastąpi główny punkt programu: przed Ratuszem rozświetlona zostanie miejska choinka. Tym właśnie oficjalnie rozpoczniemy Betlejem Poznańskie na Starym Rynku.

Na świątecznym kiermaszu, który stanie na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W tym roku pojawi się też więcej stoisk, na których można będzie kupić rękodzieło, choinkowe ozdoby i świąteczne prezenty. Jak zawsze będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić “Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja-niespodzianka.

– W Betlejem Poznańskim będzie brało udział przeszło 100 wystawców – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. – Będzie pysznie i radośnie. Mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Poznański jarmark bożonarodzeniowy słynie już nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce.

Nie zabraknie też imprez towarzyszących. W każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. Natomiast nieco starsi chętnie zobaczą dzieła powstające podczas Poznań Ice Festival, który będzie się odbywał na Starym Rynku 7 i 8 grudnia. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Serbii, Iraku, Meksyku, Filipin, Malezji i Hiszpanii.

Pierwszego dnia zmagań odbędzie się widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Zadaniem uczestników będzie odtworzenie w lodzie konkursowego wzoru – liczy się czas, bowiem otrzymają na to tylko zaledwie kilkadziesiąt minut. Na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i niemal cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. W programie festiwalu znalazły się też: koncert piosenek świątecznych, pokaz ice show oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci. W tym roku festiwal przenosi się na zachodnią ścianę rynku, pomiędzy ulicami Paderewskiego i Zamkową.

To nie koniec atrakcji. 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach “Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie oraz wziąć udział w silent disco. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast w ostatni weekend, tuż przed zakończeniem jarmarku, ulicami miasta przejdzie Wielka Świąteczna Parada. Na Starym Rynku można będzie też spotkać Gwiazdora, który przyjedzie odebrać listy od najmłodszych poznaniaków.

– Betlejem Poznańskie to atrakcje wszystkich – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie znalazły się liczne wydarzenia – spotkania z bajkowymi postaciami bajkowymi, zimowe animacje, fire show, zimowe parady, koncerty i wiele innych niespodzianek – wylicza Anna Dorna z Fundacji Flow Art.

W tym roku bożonarodzeniowe atrakcje będą dłużej cieszyć poznaniaków i turystów. Betlejem Poznańskie na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia. Natomiast od 28 grudnia do 1 stycznia można będzie wziąć udział w zabawie na ul. Św. Marcin. Przeniesiona zostanie tam zimowa instalacja. Będzie można coś zjeść i napić się grzanego wina. Czekają też atrakcje taneczne.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar