Powiat poznański bezpieczeństwo 1 fot. PP

Poznań: W powiecie poznańskim jest bezpiecznie

Taki wniosek wypływa z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa, który na sesji rady powiatu przedstawił insp. Robert Kasprzyk, miejski komendant policji w Poznaniu.

Z najnowszego raportu policyjnego za 2019 rok wynika, że funkcjonariusze odnotowali spadek poziomu przestępczości w stosunku do 2018 r. Wzrosła wykrywalność kradzieży z włamaniem, bójek, pobić, czy uszkodzeń mienia. W 2019 r. na terenie powiatu poznańskiego policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 392 nietrzeźwych kierowców. To o 145 więcej niż w roku poprzednim.

– Mimo iż w ubiegłym roku zanotowaliśmy mniej wypadków oraz kolizji na drogach, to niestety więcej osób zginęło. W tym przypadku zawinił czynnik ludzki, czyli nadmierna prędkość – tłumaczył komendant Kasprzyk. – Zatrzymaliśmy więcej osób pod wpływem alkoholu. Zwracamy również uwagę na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niestety, i tu często brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

Dlatego policjanci cyklicznie prowadzą prelekcje i pogadanki w szkołach, by uświadamiać młodym ludziom zagrożenia, jakie mogą ich spotkać na drogach. Starają się też o zwiększenie liczby funkcjonariuszy pracujących na drogach i o kupno specjalistycznego samochodu, który pomógłby eliminować pojazdy niesprawnych technicznie oraz zanieczyszczających środowisko. Na szczęście władze powiatu rozumieją te potrzeby.

– Mimo że wśród zadań własnych powiatu nie ma zagadnień związanych z bezpieczeństwem, to i tak co roku przeznaczamy na nie sporo środków – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – W 2020 roku zaplanowaliśmy ponad 3 miliony złotych. A przez prawie 20 lat na ten cel przeznaczyliśmy ponad 26 milionów złotych, co jest ewenementem na skalę kraju. Pieniądze zostaną przekazane między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie oraz na zakup nowych radiowozów, a także unowocześnienie ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krzesinach.

Od lat prowadzony jest też ranking komisariatów w powiecie poznańskim po to, aby wyłonić i nagrodzić najlepszych. Przy ocenie pod uwagę brane są m.in.: liczba wszczętych postępowań w odniesieniu do roku poprzedniego, ile wykryto przestępstw kryminalnych, a także ilu zatrzymano kierowców nietrzeźwych lub prowadzących pod wpływem środków odurzających.

Tegorocznym zwycięzcą okazał się komisariat policji w Buku. Nagrodę z rąk starosty poznańskiego – 30 tys. złotych – odebrał komendant Hubert Spychała, a w budżecie powiatu 300 tys. złotych przeznaczono na remont tamtejszego komisariatu..
– Od kilku lat udaje nam się utrzymywać w czołówce komisariatów powiatu poznańskiego – powiedział asp. szt. Hubert Spychała. – Z pewnością taki zastrzyk finansowy poprawi jakość naszej pracy. A wygrana w rankingu jeszcze bardziej nas zmobilizuje. Ponadto remont planowany w naszym komisariacie jest także olbrzymią nagrodą.

PP, el

Dodaj komentarz

avatar