Jezioro Maltańskie - oczyszczanie w 2016 fot. Sławek Wąchała

Poznań: W Malcie ubywa wody

I od dziś będzie jej coraz mniej. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji rozpoczynają spuszczanie wody z jeziora. Operacja, którą przeprowadza się raz na cztery lata, pozwala na oczyszczenie dna zbiornika ze śmieci i namułów.

Z Malty usunięto już boje, liny i sprzęt pływający. Równolegle ze spuszczaniem wody będzie trwał odłów ryb. Lustro wody w zbiorniku będzie się obniżało o kilka do kilkunastu centymetrów dziennie.

– Na początku grudnia powinniśmy zobaczyć dno. Wtedy będą mogły się rozpocząć właściwe prace związane z oczyszczeniem zbiornika. Pomogą nam one utrzymać na całym torze regatowym pożądaną głębokość. Jest też ważna wiadomość dla użytkowników kąpieliska: odmulenie dna powinno zmniejszyć częstotliwość pojawiania się na Malcie zjawiska zakwitu sinic – wyjaśnia dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Łukasz Miadziołko.

W miarę dostępności środków Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji planują również usunąć trzciny oraz wykonać konserwację budowli wodnych i nabrzeży. Ponowne napełnianie zbiornika będzie miało miejsce pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku, a długość procesu będzie w dużej mierze zależeć od opadów deszczu, ilości wód roztopowych i poziomu Cybiny. Szacuje się, że w Malcie jest około 2 milionów metrów sześciennych wody.

Podczas ostatnich prac, 4 lata temu z dna jeziora Maltańskiego wywieziono ponad 20 ton śmieci i około 2500 ton namułów. Odłowiono 19 ton ryb.

Zobaczcie, jak wyglądało spuszczanie wody w 2016 roku w obiektywie Sławka Wąchały!

POSiR, el

 

2.7 3 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze