Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała

Poznań w finale prestiżowego konkursu Access City Award

Poznań znalazł się wśród sześciu kandydatów do nagrody Access City Award, przyznawanej przez Komisję Europejską miastom, które dbają o dostępność usług dla wszystkich, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.

Access City Award to nagroda przyznawana przez Komisję Europejską. Trafia do miast, które są dostępne, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą ją dostać miasta, które cały czas podnoszą jakość życia swoich mieszkańców i dbają o to, by każdy miał taki sam dostęp do usług publicznych.

– To duże wyróżnienie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Cieszę się, że nasze miasto znalazło się w ścisłym finale tak prestiżowego konkursu. Poznań z roku na rok staje się coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Przy projektowaniu każdej inwestycji bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców o obniżonej sprawności ruchowej, a usługi publiczne dostosowujemy tak, by mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania, niezależnie od wieku czy stopnia sprawności.

W tym roku na konkurs wpłynęło 50 zgłoszeń. Spośród nich wybrano 6 miast, które trafiły do ścisłego finału. To Bremerhaven (Niemcy), Florencja (Włochy), Jönköping (Szwecja), Komotini (Grecja), oraz Poznań i Gdynia.

– Dziękuję wszystkim miastom, które wzięły udział w konkursie Access City Award organizowanym pod opieką tej komisji – mówi Helena Dalli, komisarz ds. równości Komisji Europejskiej. – Tak duża liczba zgłoszeń jest imponująca. Pokazuje, że burmistrzom i prezydentom europejskich miast naprawdę zależy na tym, by były one dostępne dla wszystkich. Lepsza dostępność oznacza, że miasto poprawia jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Ale nie tylko ich: z dobrodziejstw dostępności może skorzystać wielu mieszkańców. Bez wątpienia rok 2020 to rok, który wszyscy zapamiętamy. Kryzys, przez który przechodzimy, pokazał nam, jak niezmiernie ważne są usługi publiczne, a zwłaszcza ich dostępność. Aby docenić wysiłek miast, które właśnie na tym się skupiają, ustanowiliśmy Nagrodę Specjalną – za dostępność usług publicznych w czasie pandemii. Wyróżniliśmy sześć miast, które podjęły wyjątkowe kroki.

Gala wręczenia nagród – w tym roku całkowicie online – odbędzie się 1 grudnia 2020 r., a podczas ceremonii ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu. Będzie ją można śledzić na profilach społecznościowych Komisji Europejskiej i na kanale YouTube. Gala będzie tłumaczona m.in. na język polski oraz międzynarodowy język migowy.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze