Poznań: VI Noc Fortyfikacji

To już VI edycja Nocy Fortyfikacji. Na niektóre atrakcje trzeba było się zapisywać, ale w wielu można wziąć udział “z marszu”. A do wyboru jest wiele ciekawych miejsc.

Na zwiedzających czekają XIX-wieczne forty i schrony a także podziemia z czasów Zimnej wojny pachnące tajemnicą, ukryte w lasach daleko od siedzib ludzkich i często jeszcze do niedawna objęte pilnie strzeżoną tajemnicą…

O godzinie 14.00 będzie można zwiedzić Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania przy ul. Słupskiej 62, na co zaprasza Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. To tajemnicze miejsce usytuowane nieopodal Jeziora Kierskiego. Obiekt powstał na przełomie lat ’50 i ’60 i przez lata pozostawał pilnie strzeżoną tajemnicą. Odtajniono go dopiero w 2000 roku. Przekonajcie się o tym, co kryją jego wnętrza!

O godzinie 17.00 będzie można wybrać się na wieczorny spacer po Forcie Winiary. Zbiórka chętnych – w Forcie Winiary. O 18:00 stowarzyszenie PoPodziemiach.pl zaprasza na zwiedzanie Fortu 4a – Waldersee II z przewodnikiem i ognisko. Natomiast o 20.00 warto zajrzeć do Schronu na ulicy Babimojskiej. Obiekt to pruski schron piechoty przebudowany w latach 60-tych XX-go wieku na schron kierowania Obroną Cywilną miasta Poznania. O pełnych godzinach można go zwiedzać z przewodnikiem, który opowie o historii i funkcji obiektu oraz fortecznych ciekawostkach.
“Jak co roku specjalnie tej nocy gasimy światło, więc koniecznym wyposażeniem będą LATARKI, aby nie pogubić się w schronowych zakamarkach” – uprzedzają organizatorzy.

O 21:00 · PoPodziemiach.pl, Porozumienie dla Twierdzy Poznań i PoPodziemiach.pl zapraszają na nocne zwiedzanie fortyfikacji poznańskich „Fortress Night Adventure” z przewodnikiem. Impreza w zamyśle ma popularyzować fortyfikacje w okolicach Poznania oraz niekonwencjonalną turystykę forteczną i na nią trzeba się było zapisać.

Ostatnim punktem, programu jest Zimna wojna – nocna wyprawa samochodowa, która rozpocznie się o 23.30. Zapraszają na nią NOC fortyfikacji, Porozumienie dla Twierdzy Poznań i PoPodziemiach.pl szlakiem Zimnej wojny i podpoznańskich fortyfikacji. Tu także niezbędne były zapisy.

Kto jednak nie da rady wybrać się dziś lub przegapił zapisy – nie powinien się martwić. Organizatorzy Nocy Fortyfikacji zapowiadają wkrótce kolejne atrakcje…

mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze