zmiana czasu

Poznań: Uwaga! Zmieniamy czas na zimowy!

W nocy z 26 na 27 października śpimy o godzinę dłużej. To oznacza, że o 3 w nocy cofniemy zegarki o jedną godzinę.

W czas zimowy wchodzimy z reguły znacznie mniej boleśnie niż w letni – w końcu wstajemy o godzinę później, a to zawsze jest łatwiejsze… Jednak i tak wiele osób wolałoby się obywać bez zmiany czasu, bo jest to jednak dla nich męczące. Zazwyczaj przy zmianie czasu okazuje się, że godzina to naprawdę dużo, bo przez pierwszych kilka dni, zanim się przyzwyczaimy, tej jednej godziny zawsze brakuje

Przez wiele lat konieczność zmiany czasu tłumaczono oszczędnością energii – zimą wstajemy później, gdy już jest jasno, więc nie zużywamy tyle światła. Jednak okazało się, że takie myślenie nie ma odzwierciedlenia w liczbach. A one twierdzą jednoznacznie, że zużycie energii wcale nie zależy od tego, czy stosujemy zmianę czasu czy też nie.

I między innymi z tego powodu w 2021 roku przestaniemy zmieniać czas. Wszystkie kraje Unii Europejskiej zadecydują wtedy, czy wybierają na stałe czas zimowy czy letni – i przy nim zostaną. Co wybierze Polska? Z ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że 80 proc. Polaków chce zostać przy czasie letnim.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze