zatrzymany fot. policja

Poznań: Uwaga na oszustów! Wysyp kradzieży “na koronawirusa”

“Oszuści opracowali nowe metody, by przywłaszczyć pieniądze bądź kosztowności” – alarmują wielkopolscy policjanci. Teraz kradzież odbywa się “na koronawirusa”: przychodzą ubrani w kombinezony i proponują dezynfekcję mieszkań.

Wielu mieszkańców, bombardowanych na okrągło informacjami o zagrożeniu koronawirusem i znaczeniu dezynfekcji wierzy oszustom i wpuszcza ich do domu nie pytając o dokumenty ani o to, kto im zlecił dezynfekcję. A oni okradają pomieszczenia, do których ich wpuszczono.
“Dla oszustów cel uświęca środki i bez skrupułów wykorzystują niepewność i strach ludzi w ciężkich czasach” – ostrzegają wielkopolscy policjanci.

Oszuści przebrani w kombinezony imitujące środki ochrony przeciwepidemiologicznej, mają ze sobą „środki dezynfekcji” i oferują dezynfekcję pomieszczeń mieszkalnych. A gdy już wejdą do mieszkań, nalegają, by dla bezpieczeństwa lokatorzy opuścili dezynfekowane pomieszczenia. Utrzymują, że oni są chronieni dzięki swoim kombinezonom, a pomieszczenia należy później przewietrzyć. Przestraszone ofiary dają złodziejom wolną rękę, a ci w tym czasie szukają schowanej gotówki bądź kosztowności.

Oszuści żądają też opłaty z góry, by zobaczyć, gdzie jest trzymana gotówka. Zdarzają się jednak tacy, którzy zapewniają, że przeprowadzają dezynfekcję za darmo, na zlecenie miasta lub gminy. Jednak gdyby rzeczywiście tak było – wcześniej w miejscowych mediach i skrzynkach na listy lokatorów pojawiłyby się komunikaty lokalnych samorządów, że przeprowadzają taką akcję. Jeśli komunikatów nie było – to na pewno są oszuści.

Przestępcy często wykorzystują czas „wietrzenia pomieszczeń”, by bezpiecznie się oddalić, nim pokrzywdzeni uświadomią sobie, że zostali oszukani. Nadto w większości przypadków „środki do dezynfekcji” to tylko woda, dla pozorów realizmu wzbogacona dowolnym środkiem, wonnym na tyle, by było czuć chemiczny aromat.

Policja prosi, by każdą próbę podobnych działań zgłaszać pod numerem alarmowym 112.
“Nie ma i nie będzie tolerancji dla oszustów, tym bardziej w tym trudnym okresie, gdzie społeczeństwo powinno się wspierać” – mówią wielkopolscy policjanci. – “Uważajmy, kogo wpuszczamy do domu”.

KPP Ostrzeszów, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze