Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Poznań: Uroczysta, imieninowa sesja Rady Miasta Poznania

Tradycyjnie 29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbędzie się XXXI uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. Wcześniej, o godz. 10.00, w Bazylice Archikatedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji mieszkańców.

W tym roku, z powodu pandemii, sesja odbędzie się nie w Ratuszu, jak zawsze, ale w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich – wjazd od ul. Śniadeckich. Jej uczestnicy będą musieli przestrzegać zaleceń: stosowania odpowiednich odległości i korzystanie z maseczek ochronnych.

Władze miasta informują też, że ze względu na pandemię koronawirusa możliwość osobistego udziału w sesji jest ograniczona, ale wszyscy zainteresowani mogą ją śledzić w transmisji “na żywo” na stronie internetowej miasta. Początek o godzinie 13.00.

Podczas sesji prezydent Jacek Jaśkowiak wręczy statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Marii Siemionow, absolwentce poznańskiego Uniwersytetu Medycznego i jednej z najsłynniejszych na świecie specjalistów przeszczepiania twarzy. Profesor Siemionow jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego, honorową Obywatelką Krotoszyna, została też odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wkład w rozwój mikrochirurgii i medycyny transplantacyjnej.

Radni przyznają też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Otrzymają je dr Ilona Dworak-Cousin, działaczka społeczno-kulturalna, poetka, dziennikarka, pisarka i popularyzatorka kultury polskiej w Izraelu, prof. Tomasz Jasiński, historyk-mediewista, badacz średniowiecznych dziejów Europy Środkowej i dyrektor Biblioteki Kórnicką PAN w Kórniku, Maciej Musiał, były wojewoda poznański i wielkopolski, Andrzej Porawski, były radny Poznania, członka zarządu miasta z czasów prezydenta Kaczmarka oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego.

Podczas sesji zostaną także wręczone nagrody naukowa, artystyczna i sportowa.

UMP, el