Poznań: Prof. Maria Siemionow Honorową Obywatelką Poznania

prof. Maria Siemionow fot. UMP
Tytuł Honorowej Obywatelki Poznania w tym roku otrzymuje prof. Maria Siemionow. Radni podczas dzisiejszej sesji byli w tej sprawie tak zgodni, jak to się rzadko zdarza: wszyscy głosowali za, nikt się nawet nie wstrzymał od głosu.

Prof. Siemionow urodziła się w Krotoszynie, ale ukończyła poznańską Akademię Medyczną. Jest jedną z najsłynniejszych na świecie specjalistów przeszczepiania twarzy – pierwszego przeszczepu dokonała w 2008 roku i był to jeden z pierwszych przeszczepów na świecie.

Profesor Siemionow jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego, honorową Obywatelką Krotoszyna, została też odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wkład w rozwój mikrochirurgii i medycyny transplantacyjnej, jak precyzyjnie wyliczył Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Radni zadecydowali też o przyznaniu tytułów Zasłużonych dla Miasta Poznania – i tu już takiej zgodności nie było. Przy kandydaturze dr Ilona Dworak-Cousin, która jest działaczką społeczno-kulturalną, poetką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką kultury polskiej w Izraelu od głosu wstrzymali się radny Przemysław Alexandrowicz i Sara Szynkowska vel Sęk z PiS.

Przy kandydaturze prof. Tomasza Jasińskiego, historyka-mediewisty, badacza średniowiecznych dziejów Europy Środkowej i dyrektora Biblioteki Kórnicką PAN w Kórniku od głosu wstrzymali się radni Henryk Kania z Lewicy i Wojciech Chudy z KO.

Natomiast radny Michał Grześ z PiS wstrzymał się od głosu przy kandydaturach Macieja Musiała, byłego wojewody poznańskiego i wielkopolskiego oraz Andrzeja Porawskiego, byłego radnego Poznania, członka zarządu miasta z czasów prezydenta Kaczmarka i dyrektora biura Związku Miast Polskich.

Jedynie Akademia Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego nie wzbudziła niczyich wątpliwości, czy zasługuje na tytuł Zasłużonej dla Miasta Poznania.

Wręczenie wszystkich wyróżnień odbędzie się tradycyjnie 29 czerwca, w dzień imienin miasta, podczas uroczystej sesji.

UMP, el

Podziel się: