Poznań: Uratował trzech tonących, a oni… zrobili mu awanturę

Asp. Mikołaj Wegnerowicz fot. KWP
Najpierw wyciągnął z rwącego nurtu Drawy jednego mężczyznę, a później dwóch kolejnych, którzy ruszyli mu na pomoc. Asp. Mikołaj Wegnerowicz: policjant, ratownik medyczny i ratownik WOPR wykazał się opanowaniem i odwagą. I to nie po raz pierwszy.

Policjant Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu asp. Mikołaj Wegnerowicz spędzał swój urlop w Drawieńskim Parku Narodowym. 22 sierpnia wieczorem postanowił wybrać się na ryby. Idąc nad rzekę w pewnym momencie usłyszał hałas dochodzący zza zakrętu i poszedł sprawdzić, co się dzieje.

Okazało się, że źródłem hałasu był mężczyzna, który na środku rzeki trzymał się konaru zatopionego drzewa. Jak się później okazało – wypadł z kajaka. Woda w tym miejscu miała blisko 2,5 metra głębokości, do tego dochodził silny nurt.

Policjant wszedł do rzeki, dotarł do poszkodowanego, ostrożnie zaczął go wyciągać na brzeg. W między czasie na brzegu pojawiło się 2 znajomych mężczyzny, którzy mimo ostrzeżeń, również weszli do rzeki. Silny nurt momentalnie ich przewrócił i porwał.

Funkcjonariusz doholował pierwszą osobę na brzeg i natychmiast ruszył po pozostałych dwóch, których również wyciągnął. Po wszystkim, sprawdził stan zdrowia poszkodowanego, który najdłużej przebywał w wodzie. Po upewnieniu się, że życiu i zdrowiu nic mu nie zagraża, przestrzegł całą trójkę przed ponownym wchodzeniem do rzeki. W ramach podziękowania mężczyźni zaczęli się awanturować – bo przecież człowiek, którym uratował im życie, wyciągając z kłopotów, w które wpadli z własnej głupoty, nie będzie im mówił, co mają robić… Po czym odeszli w stronę pola namiotowego.

Okazało się, że zarówno kajakarz jak i jego koledzy byli pijani. Ich zdolność do racjonalnej oceny sytuacji była mocno utrudniona, a zdolność do reakcji – jeszcze bardziej. Mieli mnóstwo szczęścia, że się nie utopili w rzece, w której doświadczeni i trzeźwi pływacy mają problemy.

Tym razem w pobliżu był policjant, który dodatkowo jest ratownikiem wodnym i medycznym. Jednak nie zawsze możemy mieć tyle szczęścia lekceważąc podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.

KWP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: