Poznań: Uniwersytet Przyrodniczy będzie miał „antycovidowy” akademik

Akademiki ul. Piątkowska fot. UPP
Uniwersytet jeszcze w tym roku zaplanował przebudowę Domu Studenckiego „Jurand” specjalnie pod potrzeby studentów zakażonych koronawirusem.

Akademik mieści się w kampusie przy ul. Piątkowskiej składającym się z trzech akademików oraz pięcioskrzydłowego budynku dydaktycznego. Może pomieścić 500 studentów.

Będą w nim wykonane roboty budowlane, których celem jest zminimalizowanie kontaktów z urządzeniami używanymi przez więcej osób, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa studentom mieszkającym w budynku oraz pracownikom uczelni obsługującym obiekt.
– Zakres inwestycji obejmuje: przebudowę segmentu na izolatki, montaż bezdotykowego systemu dostępu do pokoi, bezdotykowych baterii umywalkowych, automatycznych drzwi wejściowych wraz ze śluzą do dezynfekcji i pomiaru temperatury ciała, okna podawczego z podajnikiem przesuwnym na klucze oraz wejście do budynku zostanie dostosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową, co również zapewni bezpieczeństwo osobom transportującym chorych – tłumaczy Robert Fabiański, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

To dodatkowe prace do remontu, który budynek przeszedł w ciągu kilku ostatnich lat – „Jurand” jest dość wiekowym obiektem, wybudowano go w latach 70. ubiegłego stulecia. Wyremontowane zostały pokoje studenckie oraz sanitariaty, wymienione windy, a sam budynek został ocieplony.

Planowane roboty nie zmieniają funkcji budynku. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymał dotację celową na realizację tej inwestycji.