Poznań: Uczniowie nie poszli do szkół. Ze żłobkami i przedszkolami jest różnie

Szkoła przy Różanej 3 fot. PIM
Wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały zamknięte, ich dyrektorzy zastosowali się do rekomendacji władz miasta – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania na konferencji prasowej poświęconej działaniom miasta w walce z koronawirusem.

Jak poinformował zastępca prezydenta, profilaktycznie zamknięte zostały wszystkie miejskie instytucje kultury – jak o tym pisaliśmy. Z imprez sportowych nie odbędzie się bieg „Rekordowa dziesiątka” planowany na 15 marca, a mecz Lecha z Legią (14 marca) rozegrany zostanie bez udziału publiczności.

Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Jacka Jaśkowiaka, poinformował, że prezydent jest obecnie na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie będzie między innymi starał się o dodatkowy sprzęt i środki ochrony osobistej dla poznańskich szpitali.

– Dzisiejsza konferencja premiera Mateusza Morawieckiego pokazuje, że nasza wczorajsza decyzja o zamknięciu szkół w Poznaniu była racjonalna – podkreślił Mariusz Wiśniewski.
Zastępca prezydenta zaapelował też do rodziców, żeby dopilnowali dzieci i nie pozwalali im chodzi tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Dzieci wprawdzie przechodzą chorobę wywołaną koronawirusem łagodnie, jednak mogą stać się źródłem zakażenia dla osób bliskich, znacznie mniej odpornych. Zastępca prezydenta stwierdził też, że za wcześnie jeszcze na rozmowy o tym, jak uczniowie mają odrobić stracone dwa tygodnie – tym bardziej, że zorganizowanie tego leży w obowiązkach nie samorządu, a Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak powiedział zastępca prezydenta, w domach przez najbliższe dwa tygodnie pozostanie ponad 77 tys. poznańskich uczniów. Zamknięte są wszystkie szkoły podstawowe, wszystkie żłobki publiczne i 27 niepublicznych, które korzystają z miejskich dotacji. Kolejnych 14 żłobków planuje zamknięcie jutro, pozostałe nie podjęły jeszcze decyzji lub nie przesłały jej miastu.

Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP, przypomniał, że rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do ZUS, a szczegółowe informacje na temat sytuacji w oświacie w miarę jej rozwoju można znaleźć na stronach Poznańskiego Serwisu Oświatowego.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: