Wolność dla Białorusi fot. S.Wąchała

Poznań: UAM wspiera Białoruś

25 marca w rocznicę proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej wypada Dzień Wolności Białorusi. Święto jest nieuznawane przez władze w Mińsku, ale obchodzone przez społeczeństwo – a UAM okazuje solidarność z Bialorusinami.

Na stronie internetowej uczelni można znaleźć dziś odnośnik do święta z opisem jego historii.
– Przypomnę też, że na początku roku biorąc pod uwagę trudną sytuację polityczną, społeczną i ekonomiczną na Białorusi, poznańskie uczelnie wspólnie z poznańskimi samorządami podjęły współpracę i zadeklarowały wsparcie Białorusinów studiującym w stolicy Wielkopolski – mówi Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM. – Na UAM 37 studiujących obywateli Białorusi otrzyma 1000 zł brutto miesięcznie wypłacane przez 9 miesięcy. W tym roku akademickim na UAM studiuje łącznie 334 studentów z Białorusi.

Stypendia otrzymują także studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Poznańskiej. Samorządy Wielkopolski, powiatu poznańskiego i Poznania przekazały na ten cel prawie 500 tys. zł.

W czerwcu ubiegłego roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaoferował bezpłatne studia dla tych białoruskich studentów, którzy zostali relegowani ze swoich uczelni. Z tej propozycji skorzystały dwie osoby, studiujące zdalnie na uniwersytecie.

UAM

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze