Poznań. UAM przekazał halę sportową dla uchodźców

Flaga ukraińska na Rektoracie UAM fot. A. Wykrota

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oddał do dyspozycji wojewody halę sportową przy ul. Młyńskiej. Dla uchodźców przybywających z Ukrainy. Uczelnia zakwaterowała ich też w swoich akademikach, nie tylko w Poznaniu.

Sala mieszcząca się przy ulicy Młyńskiej pomieści, według szacunków władz uczelni, około 200 osób.
– Odbywające się tam zajęcia studentów zostają przeniesione do innych obiektów sportowych UAM – wyjaśnia Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka prasowa UAM.

Uczelnia oddała na potrzeby uchodźców także swoje pokoje gościnne w poznańskich akademikach – i nie tylko tam.
– 20 rodzin uciekinierów trafiło także do bazy noclegowej UAM w Gnieźnie, miejsca znalazły się w kaliskim akademiku, 180 miejsc na potrzeby uchodźców UAM udostępnił w Collegium Polonicum w Słubicach – wylicza rzeczniczka. – Do tej pory w obiektach UAM zakwaterowanych zostało ponad 230 osób z Ukrainy, w tym 80 dzieci.

W opiece nad uchodźcami pomagają także wolontariusze z uczelni. Do Urzędu Wojewódzkiego trafiła lista 100 osób: psychologów, pedagogów i studentów pracy socjalnej, którzy wpierać będą uchodźców. Ponieważ potrzebni są także tłumacze, to UAM pozyskał około 100 takich osób, których lista również została przekazana instytucjom i organizacjom zgłaszającym się z prośbami o wsparcie.

– Władze UAM pozostają w kontakcie z władzami wojewódzkimi i samorządowymi – zapewniła rzeczniczka. – I starają się pomagać w tej trudnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.

Źródło: UAM