Poznań: Tydzień Zrównoważonego Transportu i weekendowe atrakcje

Wysiadanie z tramwaju na… czerwony dywan, ładowanie telefonu przez… rower, pikniki i festyny. Trwa Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 i warto wziąć udział w jego weekendowych atrakcjach

W piątek można było uczestniczyć w akcji ZTM Poznań na ulicy Półwiejskiej. Wiata na przystanku Plac Wiosny Ludów przypominała kadr z filmu „Odlot”. Kolorowe balony cieszyły oko, a pasażerowie tramwajów byli witani jak goście honorowi na czerwonym dywanie. Kto się nie załapał – nic straconego! Może jeszcze wziąć udział w zabawie przy Starym Marychu także w niedzielę – 22 września, w godzinach od 12.00 do 15.00.

O tym, że rower jest pojazdem ekologicznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas akcji przy Starym Marychu można było podładować telefon komórkowy poprzez stacjonarny rower lub wycisnąć sok ze świeżych owoców także pedałując na rowerze. Nie zabrakło pysznej kawy z rowerowej kawiarni i możliwości wygrania w konkursach praktycznych gadżetów, takich jak: lampki rowerowe, bidony, krokomierze, butelki na wodę, kamizelek lub osłon odblaskowych na plecak.
– Podobały mi się wyścigi samochodów napędzanych rowerami. Ale były emocje! – mówi Michał, który w piątek pojawił się tu razem z tatą.

W niedzielę będzie można wziąć udział w konkursie na najładniej przystrojony rower. Rodzice z dziećmi mogą się zgłaszać o godz. 12.30, 13.30 i 14.30.

Sobota – 21 września: Park(ing) Day Poznań na Łazarzu

Park(ing) Day Poznań – parkujemy na łazarskim skwerze Eki z Małeki: zrównoważony transport to nie tylko efektywna i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej.

Jak to wygląda w praktyce, będzie się można przekonać podczas sobotniego (21 września, w godzinach od 10.00 do 19.00) wydarzenia Park(ing) Day Poznań, którego organizatorami są: Fundacja Malta, Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu oraz Rada Osiedla św. Łazarz. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Otwarta Strefa Kultury oraz Centrum Ogrodnicze Zawady 19. Tym razem miejscem akcji będzie Łazarz.

Park(ing) Day to uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej. Na skwerze Eki z Małeki odbędzie się całodzienny piknik. Na otaczających go miejscach parkingowych i fragmencie jezdni na jeden dzień pojawią się ławki, stoliki, zielone poduchy, donice z roślinami. Uczestnicy będą mogli odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań.

W programie również: warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkanie z behawiorystką zwierzęcą, wystawa archiwalnych fotografii dzielnicy, spacer śladami łazarskiego transportu, wycieczki rikszą. Na skwerze powstanie także strefa kawiarniana stworzona przez łazarskie lokale: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka. W menu: pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty i najlepsza w Poznaniu wegetariańska pizza, a także kawa i lemoniada.

Na skwerze (godz. 18.00) zagra Orkiestra Prowincjonalna, czyli nietypowy kwartet tworzony przez profesjonalnych muzyków, którzy grają na niecodziennym instrumentarium: od tuby, perkusji, banjolele, trąbki przez śpiew, dziecięce dzwonki, megafon i wiertarkę. Utwory grane przez orkiestrę to często własny repertuar, który przeplata się z anegdotą i stand-upowym dowcipem. Urokliwe i zapadające w ucho melodie łączą się z niebanalnym poetyckim słowem, a żywa, pełna energii sekcja rytmiczna porywa do tańca.

Piknik sąsiedzki Centrum Inicjatyw Lokalnych na osiedlu Grunwald Północ przy Szkole Podstawowej nr 91 (ulica Promyk 4)

W sobotę 21 września, w godzinach od 13.00 do 17.00 na osiedlu Grunwald Północ można się wybrać na piknik sąsiedzki, podczas którego przewidziane są następujące atrakcje: warsztaty serwisowania rowerów w ramach włączenia się w obchody tygodnia zrównoważonego transportu, joga w ogrodzie sensorycznym założonym z mieszkańcami, stanowisko łączności stworzone przez lokalną drużynę harcerską oraz animacje, gry i zabawy dla dzieci.

Organizatorem pikniku – wspólnie z mieszkańcami – jest Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych prowadzący w Poznaniu Centrum Inicjatyw Lokalnych na osiedlu Grunwald Północ. W ramach prowadzonych działań instytucja animuje, wzmacnia i integruje mieszkańców.

„Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy” – to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jeszcze do niedzieli – 22 września na mieszkańców czekają różnorodne atrakcje, mające zachęcić do ekologicznego i bezpiecznego przemieszczania się po mieście. Wspólnie możemy wpływać na własne bezpieczeństwo, zdrowie i czyste powietrze.

ZTM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: