Korek fot. Sławek Wąchała

Poznań: Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

22 września, w Dniu bez Samochodu, poznańscy kierowcy będą mogli jeździć za darmo miejską komunikacją oraz pociągami w obrębie Wielkopolski. To jedna z atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Tematyka przyjęta przez Komisję Europejską na ETZT 2020 podkreśla ambitny do osiągnięcia cel neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 roku i znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich. Chociaż cel długoterminowej strategii jest odległy, to już dziś warto podejmować działania, które mogą przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych. Wspólnie możemy wpływać na własne bezpieczeństwo, zdrowie i czyste powietrze. Pamiętajmy, że każdy pozostawiony na parkingu samochód i każda podróż wykonana pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem elektrycznym lub pociągiem ma pozytywny wpływ na ograniczanie smogu. Ograniczając jazdę autem dbamy także o własne zdrowie.

– Poznań od wielu lat wprowadza rozwiązania mające zachęcić do ekologicznego, zdrowego oraz bezpiecznego przemieszczania się po mieście i aglomeracji – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Warto zaznaczyć, że są to nie tylko duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa nowych tras tramwajowych czy zakup nowoczesnego, elektrycznego taboru autobusowego, ale także konsekwentnie wprowadzane praktyczne ułatwienia dla transportu publicznego. Przykładem może być sieć buspasów, tam, gdzie wcześniej autobusy miały problem z płynnym przejazdem. To także wiele mniejszych przedsięwzięć, jak choćby rozbudowa ścieżek rowerowych, dzięki czemu coraz więcej osób może dojeżdżać do pracy rowerem, czyli “zeroemisyjnie”.

We wtorek, 22 września, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu.

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd województwa wielkopolskiego. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO w granicach Wielkopolski i przesiąść się na transport ZTM. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

– Będzie można dojechać do stolicy Wielkopolski i przesiąść się na tramwaj lub autobus na liniach ZTM mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. – Nasza oferta specjalna obowiązywać będzie oczywiście również na liniach, które łączą ze sobą inne miasta regionu. Liczę, że wiele osób zostanie z nami na dłużej.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze