Poznań: Trudny rok na UAM. Uczelnia będzie oszczędzać

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

– Przygotowujemy plan oszczędnościowy – zapowiedziała prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, w przededniu nowego roku akademickiego najstarszego poznańskiego uniwersytetu. Uczelni stanie przed prawdziwym wyzwaniem.

– Przygotowujemy plan oszczędnościowy, który będzie dotyczył wszystkich aspektów naszej działalności, przy czym najmniej dydaktyki i badań naukowych – powiedziała prof. Kaniewska podczas konferencji prasowej 27 września. – Będziemy ograniczać zużycie energii, natomiast nie chcielibyśmy, by oszczędności odbijały się zwłaszcza na jakości pracy dydaktycznej. Nie zakładamy na razie przechodzenia na nauczanie zdalne.

Rektorka UAM przywołała wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021, które dowodzą, że większość dyscyplin prowadzonych na UAM otrzymało kategorie naukowe A+ i A – a żadna nie spadła poniżej poziomu B+.
– Nie straciliśmy żadnych uprawnień, spełniamy też wymagania stawiane uczelniom w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza – podkreśliła prof. Kaniewska.

Rektorka dodała też, że nie wszyscy są zadowoleni z osiągniętego wyniku i 9 dyscyplin złożyło odwołanie od przyznanej oceny. Przypomniała również, że Komisja Europejska w ramach inicjatywy Uniwersytetów Europejskich przyznała kolejny grant w wysokości 18 mln euro konsorcjum EPICUR, którego członkiem jest UAM. Natomiast w ramach ID-UB-u rozstrzygnięty został konkurs na sfinansowanie zakupu infrastruktury badawczej i w najbliższych miesiącach trafi do uczelni aparatura o wartości ok. 20 mln złotych. Prestiżowe granty zdobyli także naukowcy: dr hab. Kinga Kamieniarz- Gdula oraz prof. Michał Bogdziewicz.

Uczelni udało się też ukończyć nowy akademik na 400 miejsc, co ma ogromne znaczenie, bo chętnych na miejsca jest zawsze więcej niż miejsc.
– Dziś już wszyscy wiemy, że czeka nas trudny rok, rosną koszty energii i ogrzewania – powiedział prorektor prof. Tadeusz Wallas. – Ale cieszę się, że na przełomie roku oddamy do użytku nowy, piękny i nowoczesny akademik na Morasku na 400 miejsc.

O tym, że miejsc w akademikach brakuje, a zainteresowanie nimi jest bardzo duże, mówiła prof. Joanna Wójcik, prorektorka ds. studenckich i kształcenia. Zapowiedziała też, że choć zajęcia na studiach stacjonarnych będą odbywać się stacjonarnie, dopuszczone zostały zajęcia zdalne na studiach zaocznych, podyplomowych i kursach.

Podziel się: