Poznań: Tramwaje wracają na Wierzbięcice. Jaśkowiak: „Kolejna duża inwestycja w poprawę jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu”

Wierzbięcice po remoncie fot. PIM

Nie w sierpniu i nie na początku września – ale w sobotę 18 września ulicą Wierzbięcice ponownie pojadą tramwaje. Teraz trwają tam już prace wykończeniowe i przygotowania do procedury rozbiorowej.

Prace kończą się z dwutygodniowym poślizgiem – ale nareszcie się kończą, ku radości mieszkańców, którzy żądali już odwołania zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich, które prowadziły tę inwestycje.

– Przebudowa ul. Wierzbięcice to kolejna duża inwestycja w poprawę jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dzięki niej tramwaje będą tym odcinkiem jeździły szybciej, ciszej i przede wszystkim bezpieczniej. To, co z pewnością będzie wyróżniać tę trasę, to zielone torowisko na większości ponad kilometrowego odcinka.

Torowisko jest nie tylko zielone, ale i wydzielone, dzięki czemu nie będą go już blokowały samochody i będzie znacznie cichsze. Zostało też przebudowane razem z siecią trakcyjną oraz węzeł rozjazdowy u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych przystanków wiedeńskich przy ul. św. Czesława. Po obu stronach torowiska powstała jezdnia z nową nawierzchnią, uwzględniająca także ruch rowerowy. Piesi do dyspozycji będą mieli nowe chodniki. przy okazji wyremontowana została także infrastruktura oświetleniowa, deszczowa, wodociągowa, gazowa, elektryczna i ciepłownicza.

Wraz z uruchomieniem trasy tramwajowej udostępnione zostaną obie jezdnie ulicy oraz chodniki, jednak z wyłączeniem krótkiego odcinka między ul. Spychalskiego a 28 Czerwca 1956 r. w stronę centrum, gdzie wystąpiła konieczność przebudowy kanału telekomunikacyjnego.

– Ulica Wierzbięcice w nowej odsłonie to przestrzeń bardziej przyjazna użytkownikom – zapowiada Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Mamy nadzieję, że wynagrodzi mieszkańcom trudy wynikające z prac budowlanych. Przed nami jeszcze kolejne wyzwanie, czyli metamorfoza ul. 28 Czerwca 1956 r.

Bo tego samego dnia, gdy zostanie uruchomiona trasa ulicą Wierzbięcice, zostanie zamknięta trasa przez Górną Wildę i rozpoczną się przygotowania do przebudowy węzła rozjazdowego na ul. 28 Czerwca 1956 roku. Te prace nie będą jednak wymagały wyłączenia ruchu tramwajowego na ul. 28 Czerwca 1956 roku, jednak z powodu prac tymczasowy przystanek Rynek Wildecki w obu kierunkach znajdować się będzie na wysokości kwiaciarni przy Rynku Wildeckim.

Po zakończeniu przebudowy węzła od strony Górnej Wildy ruch tramwajów na tej ulicy zostanie wznowiony, natomiast na ul. 28 Czerwca będzie on wyłączony i prowadzone będą pozostałe prace związane z modernizacją trasy tramwajowej, do skrzyżowania z ulicami Kilińskiego i Krzyżową. Koniec wszystkich robót zaplanowano na wiosnę 2022 roku.

Źródło: PIM

Podziel się: