Poznań: Tramwaje już testują nowy łuk na placu Wiosny Ludów

tymczasowy łuk na placu Wiosny Ludów fot. UMP
10 kwietnia zaczną tam regularnie kursować tramwaje i rozpoczną się prace budowlane na Świętym Marcinie oraz Alejach Marcinkowskiego. A na razie jeszcze trwają testy nowego rozwiązania.

Z powodu rozpoczęcia prac budowlanych zmieni się organizacja ruchu w centrum Poznania dla samochodów i tramwajów. Od 10 kwietnia fragment ulicy Św. Marcin, Al. Marcinkowskiego i 27 Grudnia zostanie zamknięty dla ruchu tramwajowego. Żeby więc nie odciąć całkowicie ścisłego centrum – przygotowano tymczasowy łuk łączący trasy z placu Wiosny Ludów do mostu Św. Rocha i do węzła AWF. Dzięki temu tramwaje będą docierały do centrum miasta, choć oczywiście będą kursować zmienionymi trasami.

Zlikwidowane zostaną tymczasowe linie nr 36 i 96, a uruchomione – linie nr 92 i 99. Linia nr 92 wzmocni komunikację z Piątkowa i Winograd na Rataje przez Dworzec Zachodni, a linia nr 99 – dojazd z Winiar, Bonina i Sołacza do centrum. Zmienioną trasą – przez Al. Niepodległości i Solną – będzie kursował także autobus nocnej linii nr 231. Z tymczasowego łuku będą korzystały tramwaje linii nr 5, 6 i 9.

Rozpoczęcie prac budowlanych oznacza także utrudnienia i zmiany dla pieszych oraz kierowców. Dojścia do kamienic, dojazd do wewnętrznych parkingów i posesji zostanie utrzymany, tak samo jak dojście do sklepów, również dla dostawców. Przejście dla pieszych przez Święty Marcin na wysokości Piekar zostało przesunięte o 30 metrów.

Kierowcy muszą uważać na oznakowanie, bo będą się poruszać w tym rejonie objazdami. Zasadniczy, od ul Strzeleckiej, poprowadzony zostanie ulicami: Krysiewicza, Ogrodową, Powstańców Wlkp., al. Niepodległości i Solną. Zalecany jest również objazd ulicami: Długą, Garbary, Kazimierza Wielkiego, Mostową, Garbary, Małe Garbary i Wolnica. Kierowcy jadący od skrzyżowania ul. Św. Marcin i Ratajczaka będą mogli objechać plac budowy ulicami: Ratajczaka, Powstańców Wlkp., al. Niepodległości i Solną.

Jako pierwszy będzie przebudowywany odcinek ul. Św. Marcin od ul. Ratajczaka do Piekary – ale prawoskręt z ul. Piekary w ul. Św. Marcin zostanie na tym etapie robót utrzymany ze względu na dostawców i dojazd do parkingu Galerii MM. Dojazd do niej będzie możliwy też od od ul. 27 Grudnia, przy hotelu Rzymskim.

Podczas kolejnych etapów prac będą wprowadzane kolejne zmiany w organizacji ruchu. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2022 roku, a przywrócenie ruchu tramwajowego przez węzeł Podgórna już za rok.

UMP