Poznań: To już pewne – rynki nadal będą otwarte

Jacek Jaśkowiak rynek fot. FB
Zbliża się sobota, a więc ostateczny termin zamknięcia rynków przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Jednak rynki nadal będą otwarte. Zapewnił o tym prezydent Jacek Jaśkowiak podczas swojej codziennej konferencji prasowej on line.

Informacje napływające na ten temat od kilku dni były bardzo niespójne, na co zresztą Jacek Jaśkowiak zwrócił uwagę także podczas wczorajszej konferencji prasowej.
Minister rolnictwa stwierdził bowiem, że zamykanie targowisk było tylko zaleceniem, a zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego nie ma żadnego powodu, żeby zamykać targowiska. Jego osobiście dziwi, że samorządowcy się na to decydują.

Tymczasem poznańscy samorządowcy wcale się na to nie decydowali – tylko dostali pismo od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nakazujące zamknięcie targowisk.
– Ta dyspozycja była jednoznaczna, my mamy te pisma – powiedział Jacek Jaśkowiak. – Kolejny raz prosiłbym pana wojewodę o koordynowanie działań. My mamy pismo, w którym nam się nakazuje bezwzględnie zamknięcie targowisk, Gdybyśmy tego nakazu nie wykonali, to ja wtedy odpowiadam karnie.

Prezydent, przy pomocy wojewody, przez kilka dni usiłowali przekonać Andrzeja Trybusza, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, by nie zamykał targowisk. Miasto przygotowało już nawet ofertę awaryjną przeniesienia chętnych kupców do jednej z hal MTP – bo pod dachem handlować wolno.

Na szczęście udało się przekonać Andrzeja Trybusza do zmiany stanowiska.
– Jestem po rozmowie telefonicznej i mam informację, że w przypadku przestrzegania zaleceń, które wydał Główny Inspektor Sanitarny, zakaz zostanie cofnięty – zapewnił. – My oczywiście wyposażymy spółkę Targowiska w to wszystko, co jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na ryneczkach.

Prezydent stwierdził też, że takie decyzje nie powinny być podejmowane z dnia na dzień, ale starannie rozważane.
– Nie można pozbawiać kilkuset osób pracy, zwłaszcza że jest to niezgodne z zaleceniami ministra rolnictwa – powiedział. – Przez precyzyjny, spójny przekaz możemy wiele uratować. Prosiłbym pana wojewodę o koordynację działań służb.

Prezydent zwrócił też uwagę, że tu nie chodzi tylko o wygodne robienie zakupów.
– To też wspieranie tej lokalnej przedsiębiorczości, tych wszystkich, którzy te rzeczy produkują i je dostarczają – podkreślił. Wiem, że kupując na straganie mogę liczyć na dobrą jakość i mam świadomość, że wspieram lokalny biznes. A my jako miasto będziemy robić wszystko, żeby pomóc im robić to bezpiecznie.

Lilia Łada

Podziel się: